ABD ve İsrail UNESCO’dan Resmen Ayrıldı

 

isediyani

ABD ve İsrail, UNESCO’dan resmî olarak ayrıldı. Sebep, Filistin.

 

 

 

     Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail’in Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) üyeliğinden ayrılmak üzere başlattığı süreç sonuçlandı. İki devlet, UNESCO’dan resmî olarak ayrıldı. UNESCO’nun Filistin sorununda “İsrail’e karşı önyargılı tutum izlediğini” öne sürerek örgütten ayrılmak üzere resmî başvuru yapan ABD ve İsrail’in yeni yıldan itibaren UNESCO ile üyelik bağı kalmadı.

     UNESCO, El- Halil (Xebron) kentindeki eski şehri “Dünya Mirası Listesi”ne ekleme kararı almıştı. İşte bu karara tepki olarak ABD ve İsrail daha önce UNESCO’dan çekilme kararı almışlardı. İsrail, El- Halil (Xebron) tarihî kentinin “Dünya Kültür Mirası” listesine alınmasının “Filistin’e ayrı bir devlet statüsü verildiği” anlamı taşıdığı ve UNESCO’nun Filistin’e tam üye statüsü çerçevesinde yaklaşım sergilediğini ileri sürmüştü. UNESCO’nun Filistin’i “tam üye” olarak kabul etmesinin ardından ABD ile ilişkileri gerilmiş, ABD UNESCO’ya yıllık katkı payı olan 80 milyon Dolar’ı ödemediği için oy hakkını kaybetmişti. İsrail, geçtiğimiz yıl tarih vererek UNESCO’dan ayrılacağını bildirmişti.

     Kriz öncesi ABD her yıl UNESCO’ya 80 milyon Dolar katkı payı ödüyordu. Bu miktar UNESCO’nun bütçesinin % 22’sine tekabül ediyordu. Son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan UNESCO, önemli birçok faaliyetini askıya almak zorunda kalmıştı. Ancak ABD ve İsrail’in örgütten çekilmesinin halihazırda bütçesinde ciddi kesinti yapılan UNESCO’yu çok fazla etkilemesi beklenmiyor.

     ABD’nin II. Dünya Savaşı’nın ardından kuruluşuna öncülük ettiği bir BM organıyla bağlarını koparması sembolik açıdan önem taşıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2017’de örgütten çekilmek üzere resmî başvuruda bulunmuştu. Washington’ın ardından İsrail de benzer yönde adım atmıştı. ABD’li yetkililer daha önce UNESCO ile bağlarını sürdüreceklerini, kültürel ve bilimsel işbirliği gibi “siyasî olmayan” konularda “gözlemci” statüsünde örgüt faaliyetlerinin izleyeceklerini bildirmişti.

     UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay tarafından yapılan açıklamada, “İsrail’in çıkarları karşıtı olan kararların onaylandığı” gerekçe gösterilerek İsrail hükûmeti tarafından alınan kararın birlik içinde üzüntüyle karşılandığı belirtilmiş, Azoulay, UNESCO’nun ifade özgürlüğünü savunduğu ve bugüne kadar antisemitizm ve ırkçılığa karşı durduğunu ifade etmişti.

     ABD daha önce 1984 yılında Ronald Reagan döneminde “Sovyet çıkarlarını savunduğu” gerekçesiyle örgütten ayrılmış, fakat 2003 yılında üyeliğe geri dönmüştü.

     AJANSLAR

     1 OCAK 2019

 

134 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir