Cizre’de Nesli Tükenmekte Olan Boynuzlu Baykuş Bulundu

 

isediyani

Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezira Botan) ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaralı bir boynuzlu baykuş bulundu.

 

     Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezira Botan) ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaralı bir boynuzlu baykuş bulundu.

     Cizre’nin Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezi bahçesine yaralı bir boynuzlu baykuş girdi. Kuşu farkeden Araştırma Merkezi Müdürü Agit Işık ve görevliler, kanadı kırık olan ve yağmurdan dolayı ıslanan hayvanı kurutup besledikten sonra durumu Doğa Koruma ve Millî Parklar Şırnak Şube Müdürü Orhan Kalay’a bildirdi.

     Kuşu, sabah saatlerinde kurumu açtıklarında bahçede gördüklerini ifade eden Agit Işık, “O halde görünce yanına gitmeye çalıştık. Ama yanına yaklaştığımızda bizi biraz ürküttü. Sonrasında ise baykuşun uçamadığını farkedip yakalamaya çalıştık. Birazcık uğraşın ardından yaralı olduğunu farkettiğimiz baykuşu incitmeden yakalayıp kurumun içine götürdük” dedi. Bu büyüklükteki bir baykuşu ilk defa gördüğünü söyleyen Işık, “Baykuş tüm arkadaşlarımızla birlikte çok ilgimizi çekti. Hayvanla ilgilenmeye çalıştık ve bir o kadar da üzüldük, çünkü hayvan yaralıydı. Muhtemelen çok uzak bir yerden geliyordu, çünkü burada daha önce hiç rastlanmayan bir baykuş türü bu. O yüzden bir an önce tedavi edilip doğal ortamına bırakılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Hayvanı yakaladıktan sonra türünü ve yaşam alanını çok merak ettikleri için ufak bir araştırma yaptıklarını ifade eden Işık, özetle şunları kaydetti: “Nesli tükenmekte olan bir baykuş türü olduğunu ve bölgemizde yaşamadığını öğrendik. Dolayısıyla biz hayvanı beslemek için et ve benzeri yiyecekler vermeye çalıştık ancak hiçbirini yemedi. Muhtemelen çok ürktüğü için verdiklerimizi yemedi ya da yaşadığı acıdan dolayı yemedi. Görünümü ürkütücü olmasına rağmen çok masum bir hayvan. Kurumdaki bütün arkadaşlarımız kendisi ile resim çektirdi ve hiçbirine zarar vermedi. İlgili merciler hayvanı tedavi edip doğal yaşamına bırakmak için almaya geleceklerini söyledi. Bizim de buradaki temel amacımız hayvanın tekrar doğal ortamına kazandırılmasıdır.”

     İHLAS HABER AJANSI

     31 ARALIK 2018

 

165 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir