Buz Tutan Kentte Kuşlara Sıcak Yuva Yapıyorlar | Tebrikler Güçlü İyilik Platformu

 

isediyani

Kışın dondurucu soğuklarının yaşandığı Erzurum (Kalikala)’da kuşlara sıcak yuvalar yapan “Güçlü İyilik Platformu” üyeleri, hem kuşları hem yürekleri ısıtıyorlar.

 

     Kışın dondurucu soğuklarının yaşandığı Erzurum (Kalikala)’da, kuşların soğuk hava ve açlıktan ölmemesi amacıyla biraraya gelen 100 kişilik “Güçlü İyilik Platformu” üyeleri, ahşaptan yaptıkları kuş yuvalarını ağaçlara asıyorlar. Platform üyeleri, hem kuşları hem yürekleri ısıtıyorlar.

     Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde çeşitli bölümlerde eğitim gören 100 kişilik “Güçlü İyilik Platformu” üyeleri, platform kurucusu ve genel koordinatörü Ravzanur Eker öncülüğünde, hava sıcaklığının – 10 derecelere kadar ulaştığı Erzurum’da, geçen yıl kış aylarında iyilik hareketi kapsamında kedi evleri yaptılar. Bu yıl da iyilik hareketine devam eden öğrenciler, Erzurum’da kış etkisini göstermeden önce biraraya gelip nesli tükenmekte olan hayvanların adını verdikleri 25 kuş evi yaptı. Öğrenciler, üzerinde kuşlara ilişkin bilgi notlarının da yer aldığı kuş evlerini merdiven yardımıyla üniversite yerleşkesindeki ağaçlara astılar.

     Öğrenciler adına açıklama yapan Ravzanur Eker, karasal yaşam çalışmalarında bu yılki ana temalarının kuşlar olduğunu ifade etti. Geçen yıl Erzurum’da kedi evi yaptıklarını anlatan Eker, “Bu yıl ekip olarak kuş evi yaptık. 100 kişilik ekipten bir kısmı nesli tükenmekte olan kuşların araştırmasını yaptı. Bir kısmı kuş evlerini boyadı, bir kısmı süsledi, bir kişi de kuş evlerini asacağımız ağaçların lokasyonlarını belirledi” dedi. Eker, sosyal medyadan yaptıkları anket doğrultusunda, kuş evlerine nesli tükenen veya tükenmekte olan bazı türlerin isimlerini verdiklerini ifade etti. Kuş evlerini üniversite yerleşkesindeki ağaçlara astıklarını aktaran Eker, temel hedeflerinin yaşanabilir dünya için kitlesel olarak çalışmak olduğunu vurguladı.

     “Güçlü İyilik Platformu”nun ekip olarak hedefler için ortaklık yaptığını ve sorunları kendilerine göre yenilikçi çözümle hallettiklerini dile getiren Ravzanur Eker, “Erzurum gibi çok soğuk şehirlerde kuşlar donarak ölüyor. Buna çözüm bulundu ve tasarımını arkadaşların yaptığı yuvaları ağaçlara astık. Amacımız kuşların ölümünü önlemek ve karasal yaşamdaki yerlerini korumak. Platform olarak geçen yıldan beri çalışıyoruz. Biz hep beraber aslında hikâye yazarak bu hikâyeyi hayâllerimiz ile süslüyoruz. Dünyayı güzelleştiren hareketin ortasındayız” dedi. Eker, Erzurum’da kışın iklim şartlarının ağır olduğuna dikkati çekerek soğuk havaya rağmen kuşları düşünüp etkinliklerine destek veren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür etti.

     Her insanın yüreğine, hayatına güzellik ve iyilikle dokunmak istediklerine işaret eden Ravzanur Eker, önce çevreyi, daha sonra ise dünyayı iyilikle değiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Eker, sosyal girişim projesi kapsamında 2018 yılında girişimcilik ve yenilikçilik yarışmasına katılarak hazırladıkları mobil uygulamayla TÜBİTAK’tan “Türkiye birinciliği” kazandıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti: “Proje, küresel hedefleri insanların planlayabilmesi için mobil uygulamaydı. Türkiye’nin farklı ilerinden 150 kişinin emeği olan proje kapsamında Erzurum başta olmak üzere Ağrı, Diyarbakır ve Ankara’dan saha ekiplerimiz planladıklarını faaliyete döküyor. Bu mobil uygulamada sorun farkettiğimizde fikir varsa kitleleri hareketi geçirmek için iyilik görevini tasarlayabiliyor ve fikrinizi konum entegresiyle doğru insanlara ve hedef kitleye ulaşabiliyorsunuz. Bunu hem kurum hem de bireyler için tasarladık. Böylece güçlü iyiliği mobil uygulamaya döktük.”

     Etkinliğine katılan Kübra Köseoğlu da yakın zamanda ekibe dahil olduğunu anlatarak, “Güzel işler yapıyoruz. İyilik yapmak güzel. Kuş evlerini önceden tasarladık, uygulamaya dökerek ağaçlara astık. Amacımız kuşların karasal yaşama uyum sağlaması ve onlara yardımcı olmak” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     24 ARALIK 2018

 

124 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir