Muş ve Bitlis’te Besicilerin Karda Kışta Zorlu Mesaisi (FOTO GALERİ)

 

isediyani

Bitlis ve Muş’ta besiciler, sabahın erken saatlerinde dondurucu soğuğa rağmen köyün karlı yamaçlarından kızakla taşıdıkları ot ve samanlarla küçükbaş hayvanlarını besliyorlar.

 

     Bitlis (Zulqarneyn) ve Muş (Mıj)’ta besiciler, sabahın erken saatlerinde dondurucu soğuğa rağmen köyün karlı yamaçlarından kızakla taşıdıkları ot ve samanlarla küçükbaş hayvanlarını besliyorlar.

     Bitlis merkeze bağlı Yalnızçamlar (Siwar) köyünde besiciler, sabahın erken saatlerinde köyün karlı yamaçlarındaki ot ve samanları kızak ve sırtlarında zor koşullarda yaklaşık 1 km taşıyor. Hayvan sahipleri, teknelerin bulunduğu alana getirdikleri ot ve samanlar ile küçükbaş hayvan sürülerini karda besliyor.

     Besici Cengiz Tarhan, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin sert geçtiği Bitlis’te hayvancılığın oldukça zor şartlarda yapıldığını söyledi. Özellikle kar ve soğuk havada yem taşırken zorlandıklarını anlatan Tarhan, “Köyden yaklaşık 1 km uzakta kurduğumuz teknelerde hayvanlarımıza günde iki kez yem veriyoruz. 250 küçükbaş hayvanımız var. Bu hayvanların bakımlarını yapmak kışın daha da güçleşiyor” dedi.

     Besici Abidin Çevik ise kışın bazen 500 m bazen de 1 km yol katederek taşıdıkları yemle hayvanlarını beslediklerini anlattı.

     Muş’un Varto (Gûmgûm) ilçesindeki dağ köylerinde yoğun kar yağışının ardından hayvanlarına bakmakta zorlanan besicilerin en büyük yardımcısı, atlı kızaklar oldu. Kartaldere (Ciwarka) köyünde kar nedeniyle koyun ve ineklerini otlaklara götüremeyen besiciler, yazın ovada biçip biriktirdikleri ot ve samanları atlı kızaklara yükleyerek zorlu yolculuğun ardından hayvanlarına ulaştırıyor.

     Besici İmam Özbek, kış mevsimi boyunca günde 4 kez atlı kızaklarla hayvanlarına ot çektiklerini söyledi. Kış aylarında sabahın ilk ışıklarıyla zorlu bir mesaiye başladıklarını anlatan Özbek, “Kızakla taşıdığımız otları karların üzerine bırakıyoruz. Ardından ağılda bulunan koyunları dışarı çıkararak beslenmelerini sağlıyoruz. Doğum yapan koyunlara ve kuzulara ise ayrı bir alanda özenle bakıyoruz. Kış mevsiminde atlı kızaklarla neredeyse tüm işlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ağıl içerisinde biriken gübreleri yine atlı kızakla çekip, kış aylarında yakıp ısınmak için tezek yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

     ANADOLU AJANSI

     23 ARALIK 2018

 

124 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir