Mars’ta Buz Kaplı Dev Bir Göl Görüntülendi

 

isediyani

ESA’nın 15 yıl önce Mars’a yolladığı keşif aracı “Mars Express”, kızıl gezegende donmuş bir gölün görüntülerini Dünya’ya yolladı.

 

     “Mars’ta hayat var mı?” sorusu henüz yanıtlanamadı fakat olabileceğine dair ipuçları her geçen gün artıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın 15 yıl önce Mars’a yolladığı keşif aracı “Mars Express”, kızıl gezegende donmuş bir gölün görüntülerini Dünya’ya yolladı.

     Korolev Gölü adı verilen 82 km çapındaki devâsâ göl, 2 km derinliğinde. ESA, göl yatağındaki buz kütlesinin üzerinden geçen havanın soğuyarak bulut haline dönüştüğünü ve bu bulutun buz kütlesinin üzerinde bir katman oluşturduğunu belirtiyor. Kalkan görevi gören bulutlar da göl yatağındaki buzun bozulmasını engelliyor, dolayısıyla Korolev kraterinin dev buz pateni ringini andıran buzlu yapısı hiç değişmiyor.

     Adını Rus uzay mühendisi Sergei Korolev’den alan krater, Mars’ın kuzey yarımküresindeki kumulların güneyinde yer alıyor.

     Fotoğrafı görüntüleyen “Mars Express”, 2 Haziran 2003’te fırlatıldıktan 6 ay sonra Mars’ın yörüngesine oturmuştu. Misyonun 15. yıldönümünde gelen bu fotoğraf, keşif aracının farklı açılardan ve katmanlardan topladığı görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

     ESA, AJANSLAR

     22 ARALIK 2018

 

112 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir