Burundi’nin Başkenti Değişiyor

 

isediyani

Afrika ülkesi Burundi’nin yeni siyasî başkenti Gitega olacak. Şimdiki başkent Bujumbura ise “ekonomik başkent” olarak kalacak.

 

 

     Afrika ülkesi Burundi’nin yeni siyasî başkenti Gitega olacak. Şimdiki başkent Bujumbura ise “ekonomik başkent” olarak kalacak.

     Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın sözcüsü Jean – Claude Karerwa Ndenzako, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, bakanlar kurulunun Gitega’yı yeni yıldan itibaren siyasî başkent olarak kabul eden kararı aldığını belirtti. Mevcut başkent Bujumbura’nın ekonomik başkent olarak kalacağını ifade eden Ndenzako, 2019’un başından itibaren bakanlar kurulu toplantılarının Gitega’da düzenleneceğini, ilk etapta beş bakanlığın Gitega’ya taşınacağını aktardı.

     Ülkenin doğusundaki Tanganyika Gölü’nün kenarında kurulu, 497 bin 166 nüfûslu Bujumbura’ya göre Burundi’nin merkezinde yer alan Gitega’nın nüfûsu sadece 41 bin 944 kişi.

     Nkurunziza, 2007’de siyasî başkentin Gitega’ya taşınması sözü vermişti.

     Gitega, 1966’da sona eren Burundi Krallığı’nın merkeziydi. Muhalefet, 13 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Nkurunziza’yı krallığın simgelerini yeniden inşâ etmekle suçluyor.

     Burundi, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın, hükûmetle silahlı gruplar arasında Ağustos 2000’de imzalanan Aruşa Anlaşması’nda yer alan “devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine” ilişkin maddeye rağmen Nisan 2015’te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından başlayan siyasî kriz ve şiddet olaylarına sahne oldu. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, şiddet olaylarında en az 1200 kişi yaşamını yitirdi, 400.000 kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

     AJANSLAR

     23 ARALIK 2018

 

134 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir