Yılanın İçinde Henüz Keşfedilmemiş Yeni Bir Yılan Bulundu

 

isediyani

Bilim insanları bir yılanın içinde henüz keşfedilmemiş bir yılan türünün izlerini buldular. Bu keşfin ise bir yılanın bağırsaklarından çıktığı belirtildi.

 

 

     Bilim insanları bir yılanın içinde henüz keşfedilmemiş bir yılan türünün izlerini buldular. Bu keşfin ise bir yılanın bağırsaklarından çıktığı belirtildi. Orta Amerika mercan yılanı (micrurus nigrocintus) adlı yılanın midesinde inceleme yapan herpetologlar, daha önce bilinmeyen bir yılan türünün kalıntılarını keşfetti. Kalıntıların yaklaşık 40 yıldır korunmuş olduğu ileri sürüldü.

     Bilim insanları bu türle ilgili bilimsel bir makale de yazdı. Makalenin adı “Caudals and Calyces: The Curios Case of a Consumed Chiapan Colubroid”. Makalede yılan türüne bir de isim verilmiş: “Cenaspis aenigma” yani “gizemli akşam yemeği yılanı”.

     Meksika’nın Chiapas şehrinde yaşayan ve sadece kısmen yenmiş bir örneği bulunabilen bu yılan; büyük, zehirli ve arada bir daha küçük yılanları yiyen bir mercan yılanının içinden çıktı. Bulguları yazıp örneği atmak yerine daha detaylı inceleme için götüren bilim insanları, bu iskeletin zehirsiz bir toprak yılanına ait olduğunda hemfikirler ancak hangisi olduğunu teyit etmeyi başaramadılar. Herpetolog Jonathan Campbell ve arkadaşlarının yürüttüğü inceleme yakın zamanda sona erdi.

     Bulunan örnek, yaklaşık 26 cm boyundaki yetişkin bir erkeğe ait. Araştırmacılara göre yılanın vücut yapısı, türün genelde yeraltında yaşayan bir tür olduğunu ortaya koyuyor.

     Türün tüm gizemlerinin çözülmesi için canlı bir örneğinin bulunmasına ihtiyaç duyuluyor. Canlı hakkında çok fazla bir bilgi yok ancak çene şekline bakarak hem yumuşak hem de sert kabuklu böceklerle beslendiğini anlamak mümkün.

     JOURNAL OF HERPETOLOGY

     20 ARALIK 2018

 

254 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir