Bilim Dünyası: Nûh Tufanı Cudi Dağı’nda

 

isediyani

Nûh Tufanı’nın Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizde gerçekleştiği ve geminin Cudi Dağı’na oturduğu, bilim adamları tarafından bilimsel kanıtlarıyla açıklandı.

 

     Nûh Tufanı’nın Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizde gerçekleştiği ve geminin Cudi Dağı’na oturduğu, bilim adamları tarafından bilimsel kanıtlarıyla açıklandı.

     Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Seyyid Irmak, “Nûh Tufanı’nın izleri bu bölgenin topraklarının yapısında gizli. Çamur akıntısı ve bilimsel bulgular Nûh Tufanı’nın Cudi Dağı ve çevresinde olduğunu bize gösteriyor” dedi. Prof. Dr. Irmak, Hz. Nûh (as)’ın gemisinin nerede olduğunun yıllardır bilim adamlarınca tartışıldığını belirterek, 2 yıldır sürdürdüğü bilimsel çalışmalarda Nuh Tufanı’nın izlerinin kent genelindeki toprak yapısında gizli olduğunu tespit ettiğini söyledi. Nûh’un gemisinin izlerinin yerine tufanınkinin araştırılması gerektiğine dikkat çeken Irmak, Şırnak bölgesinin toprak yapısının GAP Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce incelendiğini, bilimsel sonuçlara göre Nûh Tufanı’nın izlerinin Cudi Dağı ve çevresinde görmenin mümkün olduğunu aktardı.

     Kur’an-ı Kerim’de Hud Suresi’nin 44. âyetine göre Cudi Dağı’nın bu bölgede olduğunu vurgulayan Irmak, sözlerine şunları ekledi: “Şırnak’a ilk geldiğimde toprak yapısında bir değişiklik farkettim. Ondan sonra bu konu üzerine araştırma yapmaya başladım. Bu konuyla ilgili zaman zaman araştırma yapmak için yurtdışından da geliyorlar. Bazen Ağrı Dağı bazen de Cudi Dağı’nda Nûh’un gemisinin izlerini araştırıyorlar. Oysa Nûh Tufanı günümüzden 7 bin 8 bin yıl öncesinde cereyan etmiş. O geminin şimdiye kadar tahtaları varsa çivilerinin ayrışıp toprağa karışması lazım. Oysa geminin izinden ziyade tufanın izini arasak daha kolay olur. Ben geminin değil tufanın izini araştırıyorum. Bu bölgede Nûh Tufanı ile ilgili bilimsel çok bulguya ve tufanın izine rastladım. Nûh Tufanı’nın izleri bu bölgenin topraklarının yapısında gizli. Çamur akıntısı ve bilimsel bulgular tufanın Cudi Dağı ve çevresinde olduğunu bize gösteriyor.” Irmak, “Cudi ve Gabar Dağı’nın güneyi ve kuzeyindeki yapılarda, Kumçatı beldesindeki çukur alanlarda, Silopi tarafında ve Şırnak merkeze yakın çevrede çamur akıntılarından metrelerce kalınlıkta çok ciddi depozitler bulunmakta. Bunlar Nûh Tufanı’nın en bariz izlerinin bilimsel bulguları ve kanıtlarıdır” diye konuştu.

     Nûh Tufanı’nın dünyanın her yerinde mi yoksa lokal bir alanda mı olduğunun da bir diğer tartışma konusu olduğuna işaret eden Irmak, araştırmalara göre tufanın lokal bir alanda gerçekleştiğini belirtti. Irmak, tufanın izlerinin Yukarı Mezopotamya’da bulunduğunu belirterek, Urfa (Riha), Batman (Élih), Hakkari (Çolamerg), Viranşehir (Tıl Muzin), Kızıltepe (Koser), Nusaybin (Nûsêybîn) ve Cizre (Cezira Botan) civarında toprağın tamamına yakını çamur akıntılarından oluştuğunu söyledi.

     Dînî literatüre göre Nûh Tufanı’ndan önceki şiddetli yağışın 40 gün sürdüğünü, suların tahliyesinin ise 6 ay devam ettiğini aktaran Irmak, şu ifadeleri kullandı: “40 gün süren yağışın 6 ayda tahliye edilmesi yağışın şiddetini gösteriyor. Bu yağmur suları dağların yamaçlarındaki toprakları sürükleyerek çukur yerlerde, Cudi, Gabar ve Namaz dağlarının eteklerinde depolanmıştır.”

     ANADOLU AJANSI

     19 ARALIK 2018

Cudi Dağı ve Hz. Nûh’un gemisinin bulunduğu Sefine Tepesi, 100 yıl önce ve bugün.

 

123 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir