Yurdun Dört Bir Yanına Hayat Veriyorlar

 

isediyani

40 deneyimli doktor, “zor ameliyatları” gerçekleştirebilecek deneyimli doktorların yetişmesi için işbirliği yaparak, farklı illerdeki ameliyatlara katılıyor.

 

     Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde görev yapan yaklaşık 40 deneyimli doktor, “zor ameliyatları” gerçekleştirebilecek deneyimli doktorların yetişmesi için işbirliği yaparak, farklı illerdeki ameliyatlara katılıyor. Doktorlar, hem hastaların hayata tutunabilmeleri hem de genel cerrahî alanındaki “zor ameliyatları” gerçekleştirebilecek deneyimli doktorların yetişmesi için bunu gerçekleştiriyorlar.

     İstanbul’da 25 yıl önce yerel bir dernek olarak kurulan Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahî Derneği’nin üyeleri, cerrahların en çok zorlandığı hepato pankreato (pankreas) ameliyatını belli bir sayının üzerinde yapan Gaziantep, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kayseri, Erzurum, Malatya ve Bursa gibi illere gönüllü olarak giderek, ameliyatlara destek veriyorlar. Bu alanda deneyimli doktorların yetişmesi için çaba gösteren tecrübeli hekimler, ihtiyaç olması halinde uzaklık gözetmeksizin çağrıldıkları merkezlere giderek hastalara şifa dağıtıyorlar. Aralarında yeterlilik sınavı olan “Avrupa Board”da başarılı üç cerrahın da yer aldığı gönüllü doktorlar, kendilerinden daha iyi doktorları yetiştirebilmek anlayışıyla hareket ediyorlar.

     Son olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Genel Cerrahî Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Can’ın da dahil olduğu ekip, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Iraklı bir hastayı Türkiye’de pankreasta nadir olarak yapılan kapalı yöntemle ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu.

     Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrah’i Derneği Başkanı ve GAÜN Tıp Fakültesi Genel Cerrahî Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Balık, yaptığı açıklamada, genel cerrahînin zor bir alan olduğunu, hepato pankreato cerrahîsinin ise çok daha zor bir dal olduğunu söyledi. Bu alandaki ameliyatların, diğer ameliyatlara göre teknik olarak daha zor ve uzun sürdüğünü anlatan Balık, Türkiye’de bu konuda çok hasta olduğunu dile getirdi. Balık, bu alanda çok daha fazla cerraha ihtiyaç olduğunu belirterek, bu alandaki boşluğu ilk gören, bunun geliştirilmesi gerektiğini ortaya koyan kişinin Prof. Dr. Ali Uras olduğunu vurguladı. Balık, derneğin temelinin 1989 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Hepato Pankreato Cerrahî Bilimi’nin kurulmasıyla atıldığını bildirdi. Çeyrek asırlık bir dernek olarak Türkiye’nin 9 ilinde merkezler belirlediklerini, pankreas cerrahîsi konusunda eğitimler verdiklerini dile getiren Balık, şöyle konuştu: “Gaziantep, İstanbul, İzmir, Antalya, Kayseri, Erzurum ve Malatya gibi illerde merkezlerimiz var. Bu alana meraklı meslektaşlarımız ameliyatlara iştirak ederek 6 ay veya 1 yıl eğitim alıyor. Meslektaşlarımız buradan ayrıldıktan sonra da deneyimli cerrahların yanlarında olmalarını istiyor. Bu durumda çalıştıkları kurumda hastalarını hazırlıyorlar, deneyimli hocalardan biri oraya gidiyor ve birlikte ameliyatları yapıyorlar. Bu işe gönül vermiş insanlara destek oluyoruz. Bütün vakaların bir merkeze gönderilmesi ve orada ameliyat edilmesi ülkemiz açısından olabilecek bir durum değil. Çünkü büyük bir ülkeyiz. Belli merkezlerde bu ameliyatların yapılması gerekiyor. O yüzden o merkezlerde yetişmiş ve deneyimli kişilerin olması gerekiyor. Dernekte bu şekilde doktorlara destek veriyor.”

     Dernek olarak misyonlarının insanları yetiştirmek olduğunu belirten Ahmet Balık, hem teorik hem de pratik açıdan bilgi verdiklerini ifade ederek, “Bu alanda yetkin insanların yetişmesine yardımcı olmak istiyoruz. Sonuçta yetiştirdiğiniz kişi bu ülke için katma değerdir. Mutlaka birilerine faydası olacaktır. Bunun tabiî ki bir de manevî hazzı vardır” dedi. Şu anda Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde görevli yaklaşık 40 cerrahın talep gelmesi durumunda farklı şehirlere giderek ameliyatlara katıldığını anlatan Balık, şunları kaydetti: “En çok yardım eden üniversitelerden biri Gaziantep Üniversitesi’dir. Meselâ bir devlet hastanesinde bir cerrah sıkıntı yaşadığı zaman bize telefonla ulaşıyor. Hastanemizde bu alanda 6 kişi çalışıyor. Biri mutlaka müsait oluyor ve hemen yardıma gidiyoruz. Hastayı apar topar ‘buraya gönderin’ demekten ziyade biz gidiyoruz. Hiçbir hekimin hastasında en ufak sorun çıkmasını istemez. Bir öğretim üyesinin yapacağı en büyük yatırım ve bu ülkeye vereceği en büyük hizmet, kendisinden daha iyi birinin yetişmesini sağlamaktır. Kendisine hizmet eden değil, hizmet eden birinin olmasını öngörmesi lazım. İyi bir insan yetiştirmezseniz, o eksik yetiştirdiğiniz kişiye muhtaç kalabilirsiniz.”

     Gülhane Tıp Fakültesi Genel Cerrahî Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Can da yeni başlangıç yapmaya çalışan ve hevesli meslektaşlarıyla değişik platformda biraraya geldiklerini belirtti. Farklı hastanelerde gerçekleştirilen birçok ameliyata katıldığına dikkati çeken Can, “Meslektaşlarıma destek için hep gittim. Özellikli ameliyatlarda yanlarında olmamızı istiyorlar, biz de ‘seve seve geliriz’ diyoruz ve gidiyoruz. Azerbaycan ve Özbekistan’da pankreas ve karaciğer ameliyatlarına katıldım” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     15 ARALIK 2018

115 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir