Jüpiter’deki Dev Kasırgalar Görüntülendi

 

isediyani

Juno uzay aracının kamerası “JunoCam”le çekilen fotoğraflarda, Jüpiter’in kutup bölgelerindeki kasırgalar açıkça görülebiliyor.

 

     Jüpiter’in sırlarını araştıran Juno uzay aracının, dev gaz kütlesinin kutup bölgeleri üzerinde çektiği fotoğraflar paylaşıldı. Juno uzay aracının kamerası “JunoCam”le çekilen fotoğraflarda, Jüpiter’in kutup bölgelerindeki kasırgalar açıkça görülebiliyor.

     JunoCam” projesinin lideri ve Arizona’da Gezegen Bilimi Enstitüsü’nde görevli gökbilimci Dr. Candice Hansen, kameranın çektiği ham ve işlemden geçirilmiş görüntüleri, Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında paylaştı. Hansen, “Kutuplar üzerinden ilk geçişimizde Jüpiter’de daha önce hiç görülmemiş bir alanı izlediğimizi biliyorduk. Beklenmedik olan, dev kasırgaların, siklonların nizami çokgenlerini görmek oldu. Olağanüstü olduğunu düşündük” ifadesini kullandı.

     Jüpiter’in yörüngesindeki bir turunu 53 günde tamamlayan Juno’nun, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegenin nasıl oluştuğuna dair şifrelerin çözülmesini sağlaması bekleniyor. Gezegenin manyetik ve çekim alanlarının haritasının çıkarılmasının, yapısına ışık tutması bekleniyor.

     BBC

     14 ARALIK 2018

 

79 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir