Japonya’daki Üniversitelerde Kürtçe Dersleri Verilecek

 

isediyani

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan üniversiteler, akademik takvimin başlayacağı Nisan 2019’dan itibaren Kürtçe’nin Kurmancî lehçesiyle derslere başlayacak.

 

     Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan üniversiteler, Kürtçe’yi ders müfredatına aldı. Tokyo Yabancı Araştırmalar Üniversitesi, akademik takvimin başlayacağı Nisan 2019’dan itibaren Kürtçe’nin Kurmancî lehçesiyle derslere başlayacak. Üniversitenin resmî web sitesinde Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinin okutulmak üzere ders müfredatına alındığı duyuruldu.

     Konuyla ilgili açıklama yapan Japonya – Kürdistan Dostluk Derneği Sekreteri Vakkas Çolak, Japonya’da akademik takvimin Nisan ayında başlayacağını belirterek, Kürtçe derslerin hem halka ve hem de öğrencilere açık olacağını söyledi. İlk dersin seçmeli olacağını kaydeden Çolak, diğer dersin de program şeklinde devam edeceğini ifade etti. Japonya tarihinde ilk defa böyle bir adımın atıldığını vurgulayan Vakkas Çolak, şu an itibariyle Japon öğrenciler için 20 kişilik kontenjanın ayrıldığını bildirdi.

     Japonya’nın bu adımını Türkiye’ye çağrı olarak değerlendiren Kürt Dili Platformu üyeleri de, sözkonusu gelişmenin Kürtçe’nin resmî dil olması ve tüm bilimsel alanlara girmesi gerektiğine yönelik bir mesaj olduğunu söylediler. Geçen ay dokuz Kürt partisi biraraya gelerek Kürt Dili Platformu’nu oluşturmuş ve Türkiye’den Kürtçe’nin resmî dil olarak kabul edilip Kürtçe anadilde eğitim verilmesini talep etmişti.

     Bizler de tüm dillerin özgürce yaşaması ve yaşatılması taraftarı olan ve asimilasyona, fıtrata aykırı yasaklara karşı olan Sediyani Haber sitesi olarak, Kürtçe’yi ders müfredatına aldıkları için Japonya’yı ve Tokyo’daki üniversiteleri tebrik ediyor, Kürt Dil Platformu’nun Türkiye Cumhuriyeti devletine yaptığı Kürtçe’nin resmî dil olması ve Kürtçe anadilde eğitim çağrısının altına imzamızı atıyoruz.

     BASNEWS, K 24, ZERNEWS, SEDİYANİ HABER

     14 ARALIK 2018

 

137 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir