Konya’da İnşaat Kazısında Danyal Peygamber (as) Kabartması Bulundu

 

isediyani

Konya (Likonya) ilimizin Doğanhisar (Metyus) ilçesinde ev inşaatı sırasında bulunan ve Akşehir Müzesi’ne teslim edilen taş eserin Danyal Peygamber (as) kabartması olduğu tespit edildi.

 

     Konya (Likonya) ilimizin Doğanhisar (Metyus) ilçesinde ev inşaatı sırasında bulunan ve Akşehir Müzesi’ne teslim edilen taş eserin Danyal Peygamber (as) kabartması olduğu tespit edildi. Türünün ender bulunan taş eseri olması bakımından önem taşıyan Danyal Peygamber kabartması, Akşehir Müzesi’nde ziyaretçilerin de ilgi odağı oldu.

     Necmettin Erbakan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Erken Hristiyan ve Bizans Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. İlker Mete Mimiroğlu, yaptığı açıklamada, Beyşehir (Karelya) ilçesinin Yunuslar mahallesinde daha önce sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya “balığın yuttuğu” Yunus Peygamber (as) figürlü taş bulunduğunu da hatırlatarak, yeni bulunan eserin erken Hristiyanlık dönemine ait olduğunu ifade etti. Beyşehir’de bulunan ve Konya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserin önemine işaret eden Mimiroğlu, şöyle devam etti: “Hz. Yunus’u yutan balık kabartması erken Hristiyanlık dönemine ait bir mezar taşında görülüyor. Dönemin en önemli eserlerinden bir tanesidir. Kitabesinde de Yunus Peygamber’in hikâyesinden bir sahne olduğunu anlıyoruz. Bu eser, erken dönemde oldukça sık kullanılan bir figürdür. Figürde gemi çapası şeklinde bir haç motifi de yer alıyor. Belki de bulunduğu ilçedeki balıkçılıkla alakalı bir durum sözkonusudur. Ama oldukça önemli ve nadide bir eser. Bu figüre günümüzde çok sık rastlamak pek mümkün değil.” Mimiroğlu, Konya’nın erken Hristiyanlık’a ait birçok eseri barındırdığını belirterek, şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz aylarda bulunan ve Akşehir Müzesi’nde sergilenen Danyal Peygamber kabartması ise M. S. 5. ve 6. yy’lardan günümüze kadar gelen bir eser. Erken Hristiyanlık döneminde, yani İslamiyet’ten hemen önce Hristiyanlar bu eseri, Hristiyanlık’ın bir gereği olarak geçmişteki peygamberleri sevdikleri için yapmış. Bu eserin nerede kullanıldığının tespiti için çalışmalarımız devam ediyor. Yine Beyşehir’de bulunan ve Danyal Peygamber kabartması ile aynı döneme ait Hazret-i Yunus’u yutan balık figürü de alışılmışın dışında kullanılan bir mezar taşıdır. Bu eser de geçmişteki peygamberleri anmak için Hristiyanlar tarafından yapılmış.”

     Dünyada bu tür figürlerin bulunduğu eserlere çok sık rastlanmadığına dikkati çeken Mimiroğlu, şunları kaydetti: “Bu eserler özellikle Hristiyanlık dünyası için önemli. Hatta bazıları yurtdışına götürülmüş, bunları da biliyoruz. İnanç turizmi açısından bu eserler çok önemli. Konya, çok ciddi bir potansiyele sahip. Bu eserlerle ilgili çalışmaları yurtdışındaki sempozyumlarda anlattığımızda şaşırdıklarını gördük. Sık rastlanan eserler olmadığı için haliyle şaşırıyorlar. Çok kıymetli eserler ve büyük bir bölümü de müzelerimizde koruma altında. Yabancı yayınlarda bu eserler çok ayrıntılı şekilde ele alındığı için yabancı turistler ciddi ilgi gösteriyor. Anadolu’daki, özellikle Konya’daki eserler yurtdışında çok iyi biliniyor.”

     ANADOLU AJANSI

     13 ARALIK 2018

 

94 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir