Yeni Gezegen Bulundu: Balon Gibi Şişiyor

 

isediyani

Gökbilimciler yeni dış gezegende helyum kaçağı tespit etti. Kaçak nedeniyle gezegenin balon gibi şiştiği gözlemleniyor.

 

 

     Gökbilimciler yeni dış gezegende helyum kaçağı tespit etti. Kaçak nedeniyle gezegenin balon gibi şiştiği gözlemleniyor. Gaz devi öte gezegenin, aşırı ısınan atmosferinden kaçan helyum nedeniyle balon gibi şiştiği açıklandı.

     Exeter Üniversitesi’nden Jessica Spake ve Dr. David Sing’in dahil olduğu uluslararası ekip, Dünya’dan 124 ışık yılı uzaklıkta Kuğu Takımyıldızı’nda yer alan dışsal gezegen HAT-P-11b’nin aşırı sıcak atmosferrinde helyum kaçağı yaşandığını tespit etti. Helyum kaçağı nedeniyle, kütlesi Dünya’nın 26 katı ve yarıçapı da 4 kat daha büyük olan HAT-P-11b’nin balon gibi şişmiş gözükmesine sebep oluyor.

     İspanya’da bulunan 4 m uzunluğundaki Calar Alto teleskobuna yerleştirilen Carmenes spektrografıyla yapılan gözlemin, çok sıcak dışsal gezegenlerde olağanüstü atmosfer koşullarına ilişkin yeni anlayışların geliştirilmesine önayak olabileceği söylendi. Ekibin ilk kez Neptün büyüklüğünde bir dışsal gezegenin atmosferinin üst kısmındaki helyum atomlarının hızını da gözlemlediği belirtildi.

     AJANSLAR

     11 ARALIK 2018

 

103 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir