Voyager 2, Yıldızlararası Bölgeye Ulaştı

 

isediyani

1977’de uzaya gönderilen Voyager 2, yaklaşık 41 yıllık uzay serüveninin ardından Güneş Sistemi’nden çıkarak yıldızlararası bölgeye ulaştı.

 

     Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından 1977’de uzaya gönderilen Voyager 2, yaklaşık 41 yıllık uzay serüveninin ardından yıldızlararası bölgeye ulaştı. Şu anda Dünya’nın yaklaşık 11 milyar mil (17 milyar km) uzağında olan Voyager 2 misyonunun Güneş Sistemi’ne veda ederek yıldızlararası bölgeye ulaştığı duyuruldu.

     Güneş Sistemi’nden 5 Kasım günü çıktığı belirlenen Voyager 2’nin, yıldızlararası bölgeye ulaşan insan yapımı ikinci araç olduğu belirtildi. Voyager 2’den birkaç hafta sonra uzaya fırlatılan Voyager 1 ise 2012 yılında bu bölgeye ulaşmıştı.

     Voyager 1 ve Voyager 2’nin asıl amacı, Jüpiter ve Satürn’ün çevresinde dolaşıp fotoğraf göndermekti. Uzay araçları, bilim insanlarının Jüpiter’in uydusu İo üzerindeki yanardağları, Jüpiter’in ayı Europa’nın buzla kaplı yüzeyi altındaki okyanusu ve Satürn’ün ayı Titan’daki metan yağmurunu keşfetmesine yardımcı oldu. Voyager 2 daha sonra Uranüs ve Neptün’e doğru ilerlerken, Voyager 1 ise Satürn’ün yerçekiminin etkisiyle Güneş Sistemi’nin kıyısına doğru uzaklaşmaya başladı.

     Dünya’dan milyarlarca km uzakta olan Voyager 1’in gönderdiği veriler, Dünya’ya 17 saatte ulaşıyor. Nükleer güçle çalışan Voyager 1 ve Voyager 2’nin üzerindeki kameralar ise uzun süre önce kapatıldı. Toplam 983 milyon Dolar’a mal olan uzay araçlarının üzerinde, manyetik alanlar ve kozmik ışınları incelemek için 5 farklı araç bulunuyor.

     Voyager 1 ve Voyager 2 aynı zamanda 116 fotoğraf, aralarında Dünya’dan sesler, Louis Armstrong, Beethoven ve Navajo kabilesinden şarkıların bulunduğu CD’ler ile Doğu Çin’deki Amoy dilinde “Uzaydaki dostlarımız, nasılsınız? Vaktiniz olursa bize ziyarete gelin” mesajı taşıyor.

     NASA, AJANSLAR

     11 ARALIK 2018

 

81 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir