Cizreli Kadınlar Tarihî Mekânlarını Çiniye İşliyorlar

 

isediyani

Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezira Botan) ilçesinde “Sosyal Destek Programı” (SODES) kapsamında açılan kursta 75 kadın, çinicilik sanatını öğreniyor.

 

     Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezira Botan) ilçesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde yürütülen “Sosyal Destek Programı” (SODES) kapsamında açılan kursta 75 kadın, çinicilik sanatını öğreniyor. İlçenin tarihî mekânlarından biri olan Hamidiye Kışlası’nda hizmet veren Gençlik Merkezi’nde “Çini Sanatı Çini Üretme ve İstihdam Projesi” kapsamında açılan çinicilik kursunda 75 kadın, ilçenin tarihî mekânlarını çinilere işliyor. Kadınlar, kurs sayesinde hem iş sahibi olmayı hem de ilçenin tanıtımını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

     İlçenin tarihî Kırmızı Medrese, İsmail Ebû’l- İzz’in Filli Saati, Yafes Köprüsü, Hz. Nûh (as) Camii, Ulu Camii ve İkiz Ejderler figürlerini kabartmalara çinilere işleyen kadınlardan 13’ü 8 aylık eğitimin ardından usta öğretici konuma geldi.

     Merkez Müdürü Nurettin Kömür, yaptığı açıklamada, gençlerin talepleri doğrultusunda çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, merkezde tiyatro, resim ve müzik dalında çeşitli kurslar verildiğini, açılan çinicilik kursuna da 75 kadının devam ettiğini söyledi. Proje ile kalifiye eleman yetiştirerek istihdama katkı sunmayı amaçladıklarını aktaran Kömür, ilçenin tarihî mekânlarını da çinilere işleyerek tanıtımına katkı sağlamak istediklerini belirtti. “Bölge çok sıkıntılı bir dönem atlattı. Huzurun gelmesiyle artık bölgenin terörle değil tarihiyle, kültürüyle, başarılarıyla anılmasını istiyoruz” diyen Kömür, bunun için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini kaydetti. Proje sayesinde 13 kadının usta öğretici konumuna geldiğini dile getiren Kömür, projenin kapsamını genişleterek, ilçede çinicilik sanatının gelişmesini ve bu sayede ilçenin tanıtımına katkı sunmayı istediklerini sözlerine ekledi.

     Kurs eğitmeni Gülnaz Hökenek Sönmez de eğitim ile kadınları meslek sahibi yapmak için çalıştıklarını dile getirdi. Cizre’nin tarihi ve kültürünü yansıtan eserlerin figürlerini çinilere yansıttıklarını ifade eden Sönmez, “Kadınların evde boş oturmasından ziyade merkeze gelerek bu faaliyetlerle uğraşmasını istiyoruz. Amacımız kursiyerlerimizi en güzel bir şekilde eğiterek çinimizi Türkiye genelinde tanıtmak” diye konuştu.

     Kursiyerlerden Güler Durmuş da gördükleri eğitimlerle çinicilikte usta öğretici olmak istediğini anlatarak, “İleride usta öğretici olarak hem ilçeye hem ailemize katkı sunmayı planlıyorum” dedi.

     Zeynep Üce de kadınların her alanda çalışması gerektiğini belirterek, merkezde aldığı eğitimden memnun olduğunu, çiniciliği severek yaptığını söyledi.

     ANADOLU AJANSI

     10 ARALIK 2018

 

76 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir