Mars’ın Sesi İlk Kez Kaydedildi | İşte Mars’ın Sesi

 

isediyani

Mars’ın sesi ilk kez kaydedildi. İşte Mars’ın sesi…

 

 

 

     Kızıl gezegen Mars’ın yüzeyinde, sismik inceleme aracı “InSight” tarafından kaydedilen sesler yayımlandı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen hafta gezegene inen “InSight”ın güneş panellerine vuran rüzgârın sesinin kaydını kamuoyuyla paylaştı. Rüzgârın sesi, “InSight”taki hava basıncı sensörü ve sismometre aracılığıyla kaydedildi.

     NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda görevli bilim adamı Bruce Banerdt, bu ses kaydının sürpriz bir gelişme olduğunu belirterek, “InSight”ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, haliyle buna ses dalgalarının yarattığı devinimin de dahil olduğunu açıkladı. Banerdt, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu sesin yakalanması planlanmamış bir durum oldu. Ancak misyonumuzu adadığımız şeylerden biri Mars’taki devinimi ölçmek ve bu görev doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor.”

     Hava basıncı sensörü, hava titreşimlerini doğrudan algıladığında, sismometre, Mars rüzgârının “InSight”ın güneş panellerinden üflediği titreşimleri kaydetti. Bilim insanları, rüzgârın hızının 15 ilâ 25 km / h arasında olduğunu tahmin ediyor.

     Kayıtla ilk kez bir başka gezegenin sesi Dünya’da duyulurken, bilim insanları, sesin saatte 24 km hızla esen kuzeybatı rüzgârından kaynaklandığını düşünüyor. NASA Başkanı Jim Bridenstine de kayıtla ilgili, “Bir diğer gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var, NASA’da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz” ifadesini kullandı.

     “InSight” bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike ise şu ifadeleri kullandı: “Uzay aracının kenarlarındaki güneş panelleri, rüzgârın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight panelleri çanak görevini görüyor Mars rüzgârı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin yönü rüzgârın yönü ile eşleşiyor.”

     Videodaki sesin, insan kulağının duyması için iki oktav yükseltildiği kaydedildi.

     Mars’a 26 Kasım’da varan “InSight”, kızıl gezegende sismik inceleme yapacak ve Mars’ın yeraltı katmanlarına ilişkin veri toplayacak.

     NASA, AJANSLAR

     7 ARALIK 2018

327 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir