Prof. Dr. Cemal Nebez Vefat Etti

 

isediyani

Şimdiye kadar Kürtçe, Arapça, Almanca ve İngilizce 60 kitap ve yüzlerce bilimsel makaleye imza atan Süleymaniyeli Kürt Prof. Cemal Nebez, vefat etti. Nebez, 85 yaşındaydı.

 

 

     Şimdiye kadar Kürtçe, Arapça, Almanca ve İngilizce olmak üzere 60 kitap ve yüzlerce bilimsel makaleye imza atan Süleymaniyeli Kürt Prof. Cemal Nebez, vefat etti. Nebez, 85 yaşındaydı.

     Ünlü bilim adamı ve yazar Cemal Nebez, sağlık sorunlarından dolayı 11 Aralık’ta Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir hastanede tedavi altına alınmıştı. Solunum yetmezliğinden komaya giren Prof. Dr. Nebez, Berlin’de tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

     1933 doğumlu Cemal Nebez, 85 yaşındaydı.

     CEMAL NEBEZ KİMDİR?

     1 Aralık 1933 tarihinde Güney Kürdistan’ın Süleymaniye şehrinde doğdu.

     Cemal Nebez, 1950’lerde Bağdat Üniversitesi’nde “İslam Şeriâtı” ve “Felsefe”nin yanısıra “Psikoloji”, “Fizik” ve “Matematik” dallarında eğitim gördü. Üniversiteyi bitirdikten sonra öğretim görevlisi olan Nebez, Kerkük, Erbil (Hewlêr), Basra ve Bağdat’taki farklı üniversitelerde ders verdi.

     1956 yılında Kürt aydınları ve entelektüel çevreleriyle buluşmak için Suriye ve Lübnan’a gitti.

     1957 yılında İran’a gitti ve bu gezide Kirmanşâh’ta yazar Feth Ali Heyderî Zebacuî ile ve Senendec’de İslam âlimi Ayetullah Muhammed Merdux Kurdistanî ile tanışıp yakın arkadaş oldu.

     1962 yılında Avrupa’ya giden Cemal Nebez, Almanya’da 1963 – 66 yılları arasında Münih (München) Üniversitesi ve Würzburg Üniversitesi’nde “İslam ve İran Tarihi” derslerine girdi. “Tarih” bölümünde Mîr Muhammed Rewanduzî üzerine doktorasını yaptı.

     Bu süre zarfında, 1965 yılında Münih’te Brusk İbrahim ve Latif Ali ile birlikte kısa adı Nukse olan Millî Kürt Talebeler Birliği’ni ve kısa adı Kajik olan Kürt Yaşam ve Eşitlik Derneği’ni kurdu. Birliğin yayın organı olan “Kajikname”nin de yazarlarından oldu. Sözkonusu dergide Kürdistan ve Kürt millî mücadelesine yönelik geniş kapsamlı haber ve makalelere yer verildi.

     1967 – 70 yıllarında Hamburg Üniversitesi’nde okudu.

     1970 – 77 yıllarında Berlin Özgür Üniversitesi’nde “Siyaset Bilimleri”, “Gazetecilik” ve “Hukuk” eğitimi aldı.

     1978 – 83 yıllarında Bavyera (Bayern) Eyaleti Eğitim Bakanlığı’nda Farsça tercümanı ve Fars Dili ve Edebiyatı araştırmacısı olarak resmî görev yaptı.

     1985 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’da pekçok Kürt bilim insanı, akademisyen, edebiyatçı ve sanatçı ile birlikte Kürt Bilim ve Sanat Akademisi’ni kurdu. Bu çerçevede 1980’lerde ve 90’larda Avrupa’nın farklı kentlerinde bilim ve siyaset üzerine seminer ve konferanslar düzenledi.

     Sediyani Haber olarak bizler de hayatını kaybeden Cemal Nebez’e Allah’tan rahmet, başta yakınları ve talebeleri olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     8 ARALIK 2018

Prof. Dr. Cemal Nebez

(1 Aralık 1933 – 8 Aralık 2018)

 

125 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir