Kazakistanlı 9 Yaşındaki Kürt Çocuğu, Karatede Dünya Şampiyonu Oldu

 

isediyani

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşayan 9 yaşındaki Mustafa Rodi adlı Kürt çocuğu, Portekiz’de gerçekleştirilen Dünya Karate Şampiyonluğu’nda altın madalya kazandı.

 

     Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşayan 9 yaşındaki Mustafa Rodi adlı Kürt çocuğu, Portekiz’de gerçekleştirilen Dünya Karate Şampiyonluğu’nda altın madalya kazandı.

     Mustafa Rodi’nin böylece uluslararası alanda şimdiye kadar kazandığı 2 altın, 1 bronz madalyası oldu. Rodi, Kazakistan’daki yarışmalarda da 5 madalya kazanmıştı.

     Mustafa Rodi’nin ataları, 100 yıl önce Van’dan Ermenistan’a göç etmiş bir Kürt ailesi. Aile, Ermenistan ile Azerbaycan arasında 1991 yılında yaşanan Karabağ Savaşı’ndan sonra da Kazakistan’a göç etmek zorunda kalıyor.

     Şu anda Astana’da yaşayan aile Mustafa Rodi’nin başarılarıyla gururlanıyor. Babası Bariyê Refo da gençliğinde güreş sporu yapıyormuş. Mustafa Rodi’nin annesi Elmina Mustafayeva, yaptığı açıklamada, “Mustafa Rodi Portekiz’de dünya şampiyonu oldu. 2 altın, bir bronz madalya kazandı. Çok mutlu olduk. Babaları da gençliğinde güreş sporu yapıyordu. Çocuklar da babaları gibi sporu çok seviyorlar. Büyük oğlum da judoya gidiyor” dedi.

     6 ile 11 yaş arasındaki çocukların devam ettiği bir spor kulübüne giden Mustafa Rodi, yarışmalara çok disiplinli bir şekilde hazırlanıyor ve antrenmanlarını kaçırmıyor. Eğitim ve sportif çalışmalarını birlikte yürüten Mustafa Rodi, ailesinden destek alıyor.

     Mustafa Rodi’nin antrenörü Sergey Volçenkov, Mustafa Rodi’nin başarılı bir çocuk olduğunu belirtiyor. Sergey Volçenkov, “Portekiz’de düzenlenen şampiyonaya 15 ülke katıldı. Mustafa Rodi müsabakalarda 4 kez kazanarak birinci oldu. Mustafa Rodi büyük hayâllere sahip. Bu arzu ile devam ederse çok parlak bir geleceğe sahip olacak. Kesinlikle birlikte çalışacağız. İmkân olursa Dünya Şampiyonası’na bir daha katılacağız ve Mustafa Rodi yine dünya şampiyonu olur” diye konuştu.

     Mustafa Rodi ve kulüp arkadaşları, 2019 Dünya Karate Şampiyonluğu hazırlıklarına günlük 3 saat çalışmayla devam ediyor.

     Mustafa Rodi “olimpiyat şampiyonu” olmayı ve şampiyonada mukaddes Kürdistan bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor.

     Sediyani Haber olarak bizler de Mustafa Rodi’yi tebrik ediyor, hem okul hem spor hayatında üstün başarılar diliyoruz.

     RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     5 ARALIK 2018

 

338 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir