İki Kızkardeş: Sığınaktan Dünya Şampiyonluğuna

 

isediyani

Bursa’da 21 yaşındaki İnci Ece ve kızkardeşi 16 yaşındaki Buket, okullarının sığınağında hazırlandıkları Dünya Bocce Şampiyonası’nda altın madalya kazandılar.

 

     Bursa’da okullarının sığınağında hazırlandıkları Dünya Bocce Şampiyonası’nda altın madalya kazanan 21 yaşındaki İnci Ece Öztürk ve 16 yaşındaki Buket Öztürk kardeşler, Türkiye’ye bocce sporunda ilk dünya şampiyonluğunu kazandırmanın gururunu yaşıyorlar.

     Dünyanın en eski spor dallarından biri olarak bilinen boccede Türkiye’yi Çin’deki Dünya Şampiyonası’nda temsil eden İnci Ece ve Buket, okulun sığınağında hazırlandıkları şampiyonada altın madalya kazanmanın gururunu yaşıyorlar. Hasanağa TOKİ Ortaokulu Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olan 21 yaşındaki İnci Ece ve 16 yaşındaki kardeşi Buket, 21 – 28 Ekim günlerinde Çin’in Jiaxing şehrindeki Volo Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda, okulun bahçesinde ve sığınağında yetersiz koşullara rağmen günde çift idman yaparak altın madalya kazandılar.

     Daha önce İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda altın madalya alan İnci Ece, bu kez millî takımlar düzeyinde takım arkadaşı Necla Şahin ile röle disiplininde altın madalyaya ulaştı. Kardeşi Buket ise altın nokta disiplininde altın madalya elde etti. Türkiye’nin 25 yıllık bocce tarihine isimlerini yazdıran İnci Ece ve Buket kardeşler, ülke sıralamasında Türkiye’nin yukarılara tırmanmasına büyük katkı sağladı.

     Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi olan İnci Ece Öztürk, yaptığı açıklamada, bocceye voleybol oynarken antrenörünün kendisini keşfetmesiyle başladığını aktardı. Dünya Şampiyonası’na hazırlanırken çok fedakârlık yaptıklarını ifade eden İnci Ece, şöyle konuştu: “Kardeşim de ben de bu sporu tutkuyla seviyoruz. Antrenman bitiyor, eve geldiğimizde başka takımların, liglerin videolarını izliyoruz. Hocamız bize şampiyonluğu elde edebilmek için almamız gereken puanlardan bahsetmişti, biz de onu orada gerçekleştirdik. Beslenmemize dikkat ettik, yeri geldi arkadaşlarımızla buluşmayıp fedakârlık yaptık. Sosyal hayatımızı biraz ikinci plana attık. Bahçelerde, parklarda, okulun sığınağında çalışa çalışa ülkemize dünya şampiyonluğu kazandırdık. Bu başarımız Türkiye’nin bocce sporunda ilk dünya şampiyonluğudur.”

     16 yaşında dünya şampiyonu olarak altın madalya alan Buket Öztürk ise bocce sporuna ablasından özenerek başladığını belirtti. Buket, rakiplerinin gücünü bildiklerini ve ona göre şampiyonaya hazırlık yaptıklarını vurgulayarak, “İlkokul 3. sınıfta bu spora başladım. Çok eğlenceli bir spor, yaparken çok keyif alıyorum. Annem ve babam bize çok destek oldu. Bundan sonraki hedefim, dünya şampiyonluğu derecesini devam ettirip olimpiyatlarda da şampiyon olmak. Kendime güveniyorum” şeklinde konuştu.

     Sediyani Haber olarak bizler de İnci Ece ve Buket’i tebrik ediyor, hem okul hem spor hayatlarında üstün başarılar diliyoruz.

     ANADOLU AJANSI, SEDİYANİ HABER

     5 ARALIK 2018

 

51 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir