Mars Kâşifi “InSight”tan Yeni Fotoğraflar

 

isediyani

6 aylık yolculuğunun ardından “Kızıl Gezegen”e sorunsuz iniş yapan NASA’nın Mars kâşifi “InSight”tan yeni kareler geldi.

 

 

     6 aylık yolculuğunun ardından “Kızıl Gezegen”e sorunsuz iniş yapan Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi (NASA)’nin Mars kaşifi “InSight”tan yeni kareler geldi. Önümüzdeki süreçte Mars’ın yüzey altındaki çalışmasına başlayacak olan “InSight”ın araştırmaları, Mars’ın geçmişi konusunda bilim dünyasının daha net bilgilere ulaşmasına olanak sağlayacak.

     “InSight” adlı uzay aracı dün akşam saatlerinde Mars’a iniş yaptı. “InSight”ı Mars’taki görevi sona eren “Curiosity” karşıladı. “Curiosity”nin Twitter hesab,  iniş sonrası “InSight”ın Twitter hesabına özel yayınladığı mesajında “Mars’a hoşgeldin” ifadesine yer verdi. “InSight” ise inişten hemen sonra Twitter hesabından “Burada eşsiz bir güzellik ver. Yeni evimi keşfetmek için sabırsızlanıyorum” mesajını yayınladı.

     NASA’dan yapılan açıklamada, Mars’ta sismik inceleme yapacak ve kızıl gezegenin yeraltı katmanlarına ilişkin veri toplayacak uzay aracının, 6 aylık yolculuktan sonra 480 milyon km’den fazla mesafe katederek güvenli şekilde Mars’a indiği belirtildi. Açıklamada, “InSight” uzay aracının, Mars’ın atmosferinde 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından gezegene iniş yaptığı bildirildi. Atmosfere girmesiyle hızı giderek artan aracın, paraşütlerini açarak kızıl gezegene çarpma etkisini azalttığı belirtilen açıklamada, aracın, Mars’ın kuzey yarımküresinde bir platoya indiği kaydedildi.

     Aracın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir araştırma yapmayacağı kaydedilen açıklamada, bilim insanlarının bu süre zarfında “InSight”ın genel durumunu izleyeceği ifade edildi. Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 m’lik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

     TWİTTER

     5 ARALIK 2018

 

58 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir