Yavrularını Sütle Besleyen Örümcek Türü Bulundu

 

isediyani

Yavrularını sütle besleyen ve onlara olgunluk dönemine kadar bakan bir örümcek türü bulundu.

 

 

 

     Çinli bilim insanları, yavrularını sütle besleyen ve onlara olgunluk dönemine kadar bakan örümcek türü buldu. Çin’de laboratuar ortamında yapılan incelemede, anne örümceklerin yavrularını sütsü bir maddeyle beslediği ve 40 güne kadar baktığı gözlemlendi.

     Çin Bilimleri Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Şişuangbanna Botanik Bahçesi’nden araştırmacılar, Güney Asya’da karıncaya benzeyen, yuvalarda yaşayan ve zıplayan “toxeus magnus” adlı örümcek türünü keşfetti. Laboratuar ortamında 19 farklı yuvada 187 örümcek yavrusu üzerinde yapılan incelemelerde, anne örümceklerin sütsü bir maddeyle yavru örümcekleri beslediği ve yavrular olgunluğa erişinceye kadar onlara baktığı tespit edildi.

     Yavruların ilk 20 gün boyunca yere dökülen süte benzer maddeyi içtiği ve anne örümceğin karın bölgesindeki bir bölgeyi emdiği gözlemlendi. Ayrıca 20 – 40 gün arasındaki yavru örümceklerin de hem avlandığı hem de anne sütüyle beslenmeye devam ettiği belirlenirken, olgunluğa erişme olan 40 günden sonra ise sadece dişilerin anne örümceklerin yanında kalabildiği, erkek yavruların ise dışlanarak yuvayı terketmeye zorlandığı öğrenildi.

     Araştırmayı yöneten Çın Çanci, çalışmanın, araştırmacıları başta omurgasız olmak üzere hayvanlar arasında ebeveynlik tarzını yeniden değerlendirmeye teşvik ettiğini söyledi.

     Omurgasız hayvanlar, dünyadaki türlerin % 95’ini oluşturuyor.

     ŞİNHUA, SCIENCE

     30 KASIM 2018

 

 

48 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir