Göbeklitepe’deki Resimler Aslında Uzay Haritası mı?

 

isediyani

Göbeklitepe’deki resimler aslında uzay haritası mı? Yapılan yeni araştırma, ilginç sonuçlar doğurdu.

 

 

 

     Şanlıurfa (Riha) ilimizin 22 km kuzeydoğusunda bulunan Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’deki resimler aslında “uzay haritası” mı? Yapılan yeni araştırma, dünyadaki bilinen en eski mağara resimlerinin, astronominin eski temsilleri olduğunu gösteriyor.

     İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi ve Kent Üniversitesi araştırmacıları, Türkiye, İspanya, Fransa ve Almanya’daki çeşitli hayvan sembolleri olan mağaralarda çizimlerin detaylarını inceledi. Araştırmacılar, resimlerin onbinlerce yıl içinde çeşitli zamanlarda çizilmiş olmasına rağmen, hepsinin sofistike astronomi kullanarak zamanı aynı şekilde tutmaya yaradığını iddiâ ediyor. Martin Sweatman, “Erken dönem mağara sanatı, insanların Son Buzul Çağ’da gece gökyüzü hakkında bilgi sahibi olduğunu gösteriyor. Entelektüel olarak, bugün bizden neredeyse hiç farklı değillerdi. Bu bulgular, insanî gelişme süreci boyunca çok sayıda kuyruklu yıldız etkisi teorisini destekliyor ve muhtemelen tarih öncesi toplumların nasıl görüldüğü konusunda devrim yaratacak” diyor.

     Arkeologlar ilk kez mağara sanatının astronomi ile bağlantılı olabileceğini öne sürmüyor. Araştırmacılar daha önce, Göbeklitepe’deki taş kazımaların, M. Ö. 11.000 civarında Mini Buz Çağı’nı başlatan bir kuyrukluyıldız çarpmasına anıt olarak dikilmiş olabileceğini söylemişlerdi. Ancak bu son derece tartışmalı bir iddiâ olarak görülmüş ve başta Göbeklitepe ekibi olmak üzere bilim çevresinde tepkilere neden olmuştu.

     Bu çalışma için araştırmacılar, mağara sanatının birçok örneğini tarihlendirmek için kullanılan boyaların kimyasal tarihini kullandılar ve daha sonra onları eski zamanlarda yıldızların pozisyonlarıyla karşılaştırdılar. Araştırmacılar, hayvan resimlerinin; takımyıldızları temsil etmek için ve kuyruklu yıldız çarpması ve önemli tarihler gibi olayları kaydetmek için kullanılmış olabileceğini keşfetti.

     Eğer bu sonuçlar doğruysa, bu resimler aynı zamanda eski insanların, daha önce eski Yunanlar’a atfedilen bir keşif olan, “yörüngesel salınım” olarak adlandırılan Dünya’nın dönme ekseninin kademeli olarak kaymasından kaynaklanan bir etkiyi anladıklarını da kanıtlıyor. Astronomik bilgi, bu tarih öncesi insanlara, okyanus yolculuğunda gezinmelerine ve insanların dünya çapında nasıl göç ettiğine dair anlayışımızı değiştirmelerine yardımcı olabilir.

     FORBES, ARKEOFİLİ

     29 KASIM 2018

 

72 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir