Kürtçe Almanya’da Temel Dersler Arasına Alındı | Danke Deutschland, Spas Cermenistan

 

isediyani

Kürtçe Almanya’da diğer dünya dilleri ile birlikte temel dersler arasında okutulacak.

 

 

 

     Danke schön Deutschland. Zor spas Cermenistan.

     Kürtçe, Almanya’da temel dersler arasına alındı. Kürtçe bundan böyle Almanya’da diğer dünya dilleri ile birlikte temel dersler arasında okutulacak.

     Avrupa Kürt Öğretmenler Birliği (YMK), Kürtçe’nin Almanya’daki okullarda diğer dünya dilleri gibi temel derslerden biri olarak okutulacağını açıkladı. Öğretmen Şefik Botî, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Almanya’da Kürtçe eğitim alan öğrenci sayısının 2 bin 300’den fazla olduğunu söyledi.

     YMK Başkanı Abdulkadir Ulumaskan, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinde Kürtçe’nin temel ders olarak okutulmasına karar verildiğini belirtti. Öğrencilerin Kürtçe dersinden aldıkları notun genel not ortalamalarını etkileyeceği belirten Ulumaskan, sözlerine şunları ekledi: “Kürtçe temel ders olarak kabul edildi. Karar, Nordrhein – Westfalen bölgesinde yaşayan Kürt çocuklarının dillerini öğrenmesi için önemli. Almanya’nın diğer bölgelerinde yaşayan Kürtler’in de Kürtçe’nin ders olarak okutulması için yerel hükûmete baskı yapmaları gerekiyor.”

     Öğrenciler Kürtçe’yi ikinci veya üçüncü temel ders olarak tercih edebiliyor. Kürtçe’nin ders olarak okutulabilmesi için her sınıftan en az 15 öğrencinin tercih etmesi gerekiyor.

     Almanya’da her halk kendi ana dilinde eğitim alma hakkına sahip.

     AJANSLAR, RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     27 KASIM 2018

 

68 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir