Keşif Aracı “InSight”, Mars’a İniş Yaptı

 

isediyani

NASA’nın keşif aracı “InSight”, 6 ay süren yolculuğun ardından başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptı. Aracın çektiği ilk fotoğraflar da NASA’ya ulaştı.

 

     6 yıllık uzun bir aranın ardından Mars gezegenine keşif aracı gönderen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin yeni keşif aracı “InSight”, 6 ay süren yolculuğun ardından 480 milyon km’den fazla yol katederek başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptı. “InSight”, Mars’ın atmosferinde 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından gezegene iniş yaptı. Aracın çektiği ilk fotoğraflar da NASA’ya ulaştı. Mars’ta sismik inceleme yapacak olan uzay aracı, kızıl gezegenin yeraltı katmanlarına ilişkin veri toplayacak.

     Atmosfere girmesiyle hızı giderek artan aracın, paraşütlerini açarak kızıl gezegene çarpma etkisini azalttığı belirtilen açıklamada, aracın, Mars’ın kuzey yarımküresinde bir platoya indiği kaydedildi. Aracın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir araştırma yapmayacağı kaydedilen açıklamada, bilim adamlarının bu süre zarfında “InSight”ın genel durumunu izleyeceği ifade edildi.  Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 m’lik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

     Bugüne kadar Mars’la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı. NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan “Curiosity” ve “Opportunity” uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı. Mars’ta görev yapan “Opportunity” adlı uzay aracının devredışı kalmasıyla Mars araştırmaları hızını yitirmişti. “InSight”ın bu açığı kapatıp Mars’ın hem yüzeyi hem de yeraltı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya’ya iletmesi umuluyor.

     Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek. Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan “InSight”, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

     Mars’ın katmanlarının incelenmesi, sadece Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak. NASA’dan yapılan bir açıklamada, “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ait. Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” deniyor.

     AJANSLAR

     27 KASIM 2018

 

66 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir