İzmir’de Yeni Bir Çiçek Türü Bulundu

 

isediyani

İzmir’in Kemalpaşa (Nif) ilçesinde yeni bir çiçek türü bulundu. Çiçeğe “İzmir çanı” ismi verildi.

 

 

     İzmir’in Kemalpaşa (Nif) ilçesinde, çançiçeğigillere ait endemik yeni bir bitki türü bulundu. Kaya üzerinde tespit edilen çiçeğe “İzmir çanı” ismi verildi.

     Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından kaya üzerinde tespit edilen çiçek, TÜBİTAK tarafından da desteklenen “Türkiye’nin Çan Çiçekleri” araştırma projesi kapsamında saha çalışmaları yapılırken keşfedildi.

     Hasan Yıldırım, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi Ovacık mahallesi yakınlarındaki Çaldede Dağı’nın 1385 m rakımında ana kayalıklar üzerinde çançiçeği popülasyonuyla karşılaştıklarını aktararak, bu bitkiye ait ölçüm, fotoğraflama ve örnekler alarak alanda incelemeler yaptıklarını söyledi. Aldıkları örnekleri laboratuar ortamında da incelediklerini anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Hem DNA üzerine hem de taksonomi (düzenleme) çalışmaları sonrasında bu bitkinin şu ana kadar dünyada keşfedilmemiş yeni bir tür olduğunu farkettik. Ardından bunu akademik makaleye çevirdik ve dünyaya tanıttık. Makalemiz Phytotaxa isimli bilimsel dergide, 16 Kasım 2018 tarihinde yayımlandı. Bu bitkinin akademik ismi, merkezimize uzun yıllar emek veren ve bilim dünyasına birçok türü kazandıran Erkuter Leblebici hocamıza atfen ‘Campanula Leblebici Yıldırım’ oldu.” Çançiçeğigiller grubunda yer alan bitkinin Türkçe ismini “İzmir öanı” yaptıklarını kaydeden Yıldırım, İzmir çanının bulunduğu bölgede bu türden yaklaşık 900 tane sayabildiklerini ifade ederek, endemik olan bu bitkinin korunması gerektiğine işaret etti. Türkiye’nin çançiçekleri için önemli bir gen merkezi olduğunu aktaran Yıldırım, “Dünyada çançiçeklerinin 420 türü var ve bunun 128’i ülkemizde bulunuyordu. Ülkemiz çançiçekleri için önemli bir gen merkezlerinden biridir. Sözkonusu 128 türden 67’si ise endemiktir. Böylece 68. endemik türü kayıt altına almış olduk. Çançiçeklerinin en önemli özelliklerinden biri, süs bitkisi özelliğinin çok fazla olması. Bu bitkiler ülkemizin kendi öz değerlerinden biridir. Çançiçeklerini ve endemik türlerini ülkemizin peyzaj sektörüne kazandırabilirsek bizler için de büyük bir mutluluk olacaktır” diye konuştu.

     Merkezden emekli olan bilim adamı Erkuter Leblebici de yeni bulunan türe isminin verilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu kaydetti. Türkiye florasının kayıt altına alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Leblebici, genç bilim insanlarının büyük başarılara imza atacağına inandığını sözlerine ekledi.

     AJANSLAR

     22 KASIM 2018

62 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir