Okyanus Suları, Yer Kabuğunun Altına Çekiliyor

 

isediyani

Deprem bölgesi olan Mariana Çukuru’nda yaşanan doğal sismik çökmeleri inceleyen araştırmacılar, kayaların altında kalarak plakaların arasına çekilen su miktarını hesapladılar.

 

     Dünyanın tektonik plakaları birbirinin altına kayarken, sürüklenen su miktarının hesaplanandan üç kat fazla olduğu ortaya çıktı.

     Deprem bölgesi olan Mariana Çukuru’nda yaşanan doğal sismik çökmeleri inceleyen araştırmacılar, kayaların altında kalarak plakaların arasına çekilen su miktarını hesapladılar. Bölgede yaşanan sarsıntıların nedeni ise Pasifik plakasının Filipinler plakasının üstüne çıkması.

     Bu keşif, yeraltı su döngüsünün anlaşılması açısından büyük önem taşıyor. Lamont – Doherty Dünya Gözlemevi’nden Donna Shillington’un yazarları arasında bulunduğu yeni bir makale de bu durumu destekler nitelikte. Zemin altında çekilen su kırılgan tabakaları kayganlaştırıyor ve magma oluşumunu destekliyor. Shillington’a göre bu durum deprem olasılığını da artırıyor.

     Tektonik hareketler, yerküreyi oluşturan devâsâ toprak kütlelerinden oluşan plakaların yaptığı hareketlerdir. Magma üzerinde yüzen bu plakalar, okyanuslar gibi büyük kuvvetlerce hareket ettirilir. Zaman zaman da birbirleriyle çarpışarak büyük depremlere yol açarlar.

     NATURE

     19 KASIM 2018

 

 

234 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir