Antalya’da Viking Kılıcı Bulundu

 

isediyani

Antalya (Adalya) ilimizin Kaş (Andifli) ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında 9. veya 10. yy’a ait Viking kılıcı bulundu.

 

     Antalya (Adalya) ilimizin Kaş (Andifli) ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında 9. veya 10. yy’a ait Viking kılıcı bulundu.

     Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, yaptığı açıklamada, 30 yıldır kazı çalışmalarını yürüttüklerini ve bugüne kadar bilimsel açıdan önemli buluntularla karşılaşıldığını söyledi. Liman Hamamı bölgesinde yapılan kazılarda çıkarılan kılıç tanımı yapılmış eser hakkında, asistanı İzmir Demokrasi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Feyzullah Şahin’in araştırma yaptığını dile getiren Işık, çalışma neticesinde eserin 9. ya da 10. yy’dan kalma Viking kılıcı olduğunun belirlendiğini kaydetti.

     Bugüne kadar Anadolu coğrafyasında Vikingler’in varlığını temsil eden tek maddî kültür kalıntısının 8 yıl önce Mersin’deki Yumuktepe kazılarında ortaya çıkarıldığını anlatan Prof. Dr. Işık, “Akdeniz’de, liman kentinde Viking kılıcı bulunması bilimsel açıdan büyük önem taşıyor. Patara Antik Kenti tarihine ışık tutacak bir eser. Bu duruma ilişkin askeri ilişkiler, ticarî bağlantılarla ilgili yorum yapılabilir” diye konuştu. Işık, kılıcın Doğu Roma İmparatorluğu’na hizmet vermiş Vikingler’le ilgili bir ipucu taşıdığına işaret etti. Kılıcın Doğu Roma İmparatorluğu’nun deniz savaşları sırasında Vikingli bir askere ait olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Havva İşkan Işık, korunmuş toplam uzunluğunun 43, 2 cm olduğunu dile getirdi. Işık, eser hakkında şu bilgileri verdi: “Namlu ile kabza arasındaki balçak bölümü oval formlu, pırazvana ise balçak bölümünden topuza doğru incelen bir formdadır. Kabzanın üst kısmında yatay bir koruma ve onun üstünde tek katmanlı bir topuz bulunmaktadır. Kılıcın namlu bölümündeki kalıntılar, ahşap bir kın içinde taşındığını göstermektedir. Kılıcın topuz, pırazvana ve balçak özellikleri, Viking kılıçları üzerine ilk tipolojik ve kronolojik çalışmayı yapan J. Petersen’in ‘tip K’ ya da ‘tip O’ kılıçlar içinde değerlendirebileceğini göstermektedir.” Kılıcın bir Vareg askerinin mezarına bırakılmış olabileceğine de işaret eden Prof. Dr. Işık, araştırmalara göre ahşap kın içinde saklanan Viking kılıçlarının “ölü armağanı” olarak mezara bırakıldığını kaydetti.

     Viking kılıcıyla ilgili çalışma ve araştırmayı öğretim üyesi Dr. Feyzullah Şahin yaptı. Feyzullah Şahin, “Bu Viking kılıcının Patara’ya nasıl geldiğini belirlememiz çok zor. Ancak bulunan kılıç Patara Antik Kenti’nin tarihine yeni bir ışık tutacak” dedi. Şahin şu bilgileri aktardı: “Kılıç 9. yy ile 10. yy’ın ilk yarısına ait olmalıdır. Bulunan kılıcın Abbasîler’den Girit’i geri alan imparatorluk ordusundan bir Vareg askerine ait olabileceği gibi imparatorluğa hizmet etmeyen ve imparatorluğun başkenti Konstantinopolis’i ele geçirmeye çalışan Varegler’e ait de olabilir.”

     ANADOLU AJANSI, ARKEOFİLİ, ARKEOLOJİK HABER

     19 KASIM 2018

 

158 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir