Mars’taki Kanyonların Sebebi Su Taşkınları

 

isediyani

Bir zamanlar Mars yüzeyinde meydana gelen su taşkınlarının, günümüzde hâlâ gözlenebilen kanyonları birkaç hafta içinde oluşturduğu bildirildi.

 

     Bilim insanları, bir zamanlar Mars yüzeyinde meydana gelen su taşkınlarının, günümüzde hâlâ gözlenebilen kanyonları birkaç hafta içinde oluşturduğunu ortaya koydu. ABD’deki Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, Mars’ın yüzeyindeki göllerin bazen dolup taşacak ve havzalarının kenarlarından akacak kadar su alabildiğine ve bunun çok hızlı şekilde kanyonlar oluşturacak seller meydana getirdiğine dair kanıtlar buldular.

     Çalışmada, Mars’taki suyun çoğu günümüzde donmuş buz tabakalarının altında bulunsa da milyonlarca yıl önce, yüzey boyunca serbestçe akarak kraterlere boşalan, gölleri ve denizleri meydana getiren nehirler oluşturduğu belirtildi. NASA’nın “Mars Reconnaissance Orbiter” uydusu tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kullanan araştırmacılar, kanyonların etrafındaki kaya oluşumlarını değerlendirerek, Mars yüzeyindeki yüzlerce kraterin bir zamanlar suyla dolu ve bazı aşamalarda büyük göllerin gezegen üzerinde su taşkınlarına neden olduğu sonucuna vardı.

     Çalışmada, büyük bir taşkının haftalar içinde Mars’taki bazı kanyonları derinden aşındıracak kadar güçlü olduğu aktarıldı. Çalışmanın öncüsü Tim Goudge, bulguların, jeolojik süreçlerin, levha tektoniği olmadan Mars’ın görünüşünün şekillenmesinde önemli rol oynayabileceğini gösterdiğini ifade etti.

     Bu keşif yapılana kadar, kanyonların milyonlarca yıl içinde kademeli olarak mı yoksa tek bir olayla hızla mı oluştuğu bilinmiyordu. Yeryüzündeki tektonik plakaların yavaş ve sürekli hareketinin, gezegenin yüzeyini milyonlarca yıl boyunca önemli ölçüde değiştirdiğine işaret edilen çalışmada, buna karşılık, tektonik levha eksikliğinin olduğu Mars’ta, su taşkınları ve asteroit etkileri gibi olayların, arazide daha hızlı ve kalıcı değişimler meydana getirdiği kaydedildi.

     GEOLOGY, SCIENCE DAILY

     19 KASIM 2018

 

155 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir