Ay’ın Karanlık Yüzü Görüntülendi

 

isediyani

Çin’in uzaya gönderdiği “Longciang – 2” adlı uydu, Ay’ın karanlık tarafındaki krater ve çeşitli yer şekillerini görüntüledi.

 

     Çin’in uzaya gönderdiği “Longciang – 2” adlı uydu, Ay’ın karanlık tarafındaki krater ve çeşitli yer şekillerini görüntüledi. Dünya’dan görünmeyen ve insanlık için uzayın keşfi ve bilimsel alanda merak konusu olan Ay’ın karanlık yüzü, böylece ilk kez görüntülenmiş oldu.

     Ülkenin kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletinde bulunan Harbin Teknoloji Enstitüsü tarafından tasarlanan “Longciang – 2” adlı mikro uydu, hafta başında Ay’ın karanlık tarafından fotoğraflar gönderdi. Yüzeydeki kraterleri ve çeşitli yer şekillerini görüntüleyen uydunun gönderdiği fotoğrafların bazılarında Dünya arka planda küçük bir şekilde yer alırken, Ay yüzeyinin çoğu ise karanlık şekilde görülüyor.

     Yüksek çözünürlüklü mikro kameralar ile optik görüntüleme dedektörlerine sahip “Longciang – 1” ve “Longciang – 2” mikro uyduları, Mayıs ayında Ay görevleri için iletişim uydusu olarak görev yapacak Çüeçiao adlı uydu ile uzaya fırlatılmıştı. Çüeçiao, bu yılın sonunda Ay’a gönderilmesi planlanan “Çang’ı – 4” uzay aracının Dünya ile Ay arasında iletişim kurması için İkinci Lagrangian (L2) noktasında yörüngeye gönderilmişti.

     Çin, “Çang’ı – 4” adlı Ay keşif aracını bu yılın sonuna doğru, “Çang’ı – 5”i de gelecek yıl Ay’a göndermeyi planlıyor. Mars’a ilk keşif aracını 2020’de gönderecek olan Çin, 2029’da da Jüpiter’e keşif misyonu yollamayı planlıyor.

     CNSA

     15 KASIM 2018

 

182 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir