Truva Savaşı Esirlerinin Kurduğu Kayıp Antik Kent Bulundu

 

isediyani

Yunanistan’da Truva Savaşı’ndan kurtulanların kurduğu düşünülen kayıp antik kent bulundu.

 

 

     Yunanistan’da Truva Savaşı’ndan kurtulanların kurduğu düşünülen kayıp antik kent bulundu. Yıllardır süren kazılardan sonra, arkeologlar daha önce sadece antik metinlerden bilinen kentin somut kanıtlarını topladı.

     Antik metinlerden, Tenea antik kentinin, M. Ö. 12. ya da 13. yy’da Truva Savaşı sırasında esir alınan Truvalılar tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdiye kadar, bu kentten sadece antik metinlerde bahsediliyordu ve var olup olmadığı bilinmiyordu.

     Yunanistan Kültür Bakanlığı, Yunanistan’ın güneyindeki Pelopónnisos’taki Tenea antik kenti olarak belirlenen bir bölgede yerleşim alanları keşfedildiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bir konut yerleşiminin kalıntıları ve onlarca nadir sikke, Tenea antik kentinin yerini doğruladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, Pelopónnisos bölgesindeki bir alanda yapılan kazıların, “antik kentin varlığının kanıtı” olduğunu söyledi.

     Yerleşimin ilk sakinlerinin, Agamemnon’un kendi kasabalarını inşâ etmesine izin verdiği Truva Savaşı esirleri olduğuna inanılıyor. Tenea ismi, bu esirlerin memleketi olan Tenedos (Bozcaada)’a benziyor.

     Arkeolog Elena Korka ve ekibi, M. Ö. 4. yy’dan Roma dönemine kadar uzanan duvarlar, kapı açıklıkları, tabanlar ve çömlekler ortaya çıkardı. Kazılarda, binaların mermer ve taş zeminleri ve özenle inşâ edilmiş duvarları ortaya çıktı. Tenea kentinin çok varlıklı olduğunu gösteren M. Ö. 4. yy’a ait 200 adet sikke de bulgular arasında. Elena Korka, “Vatandaşlar son derece varlıklı görünüyorlar. Kent muhtemelen Kuzeydoğu Pelopónnisos’taki Corinth ve Argos kentleri arasında önemli bir rota üzerinde duran ticaretten oldukça iyi faydalanmıştı. Şehrin doğu etkileriyle kendine özgü çömlek şekilleri vardı, hem doğu hem de batı ile temaslar devam ediyordu. Kendi politikalarını şekillendirdiği ölçüde kendi düşünce tarzına da sahipti” açıklamasında bulundu.

     Kazıda bulunan ilginç bir bulgu da, bir binanın temelinde iki insan fetüsünün kalıntılarını içeren bir kap idi. Antik Yunanlar genellikle ölülerini şehir surlarının dışındaki planlanmış mezarlıklara gömüyordu. Korka, “Yaşam ve ölüm kanıtı bulduk… Ve tüm bunlar mekânın tarihinin sadece küçük bir parçası. Gelecek yıllar, şu anda hangi noktada olduğumuzu değerlendirmemize izin verecek” dedi. 2013 yılından bu yana bölgede kazıları yürüten arkeolog Elena Korka, ekibinin bu yıla kadar sadece Tenea’yı çevreleyen zengin mezarlıklarda kazı yaptığını söyledi. Korka, “Bu yıl bu antik kentin bir bölümünü kazdık. Kentin kalıntılarının, taş döşeli yolların, mimarî yapıların günışığına çıkması çok önemliydi” şeklinde konuştu.

     Başkent Atina’nın 100 km güneybatısında bulunan modern Hiliomodi köyünün yakınında bulunan mezarlıklar üzerinde kazı çalışmaları devam ediyor. Arkeologlar 2017 yılında mezarları kazarken nadir mücevherler, sikkeler ve diğer birçok eseri ortaya çıkardıklarını açıklamıştı. M. S. 1. ve 4. yy’lar arasına tarihlenen bu eserler, Yunanistan’ın Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zaman inşâ edilmiş olan iki farklı oda ile bir mezar kazılarak açığa çıkarılmıştı.

     Tenea, M. Ö. 146 yılında komşu Corinth’in Roma yıkımından kurtuldu ve Roma yönetimi altında gelişti. Goth işgali sırasında M. S. 4. yy’ın sonlarında hasar görmüş gibi görünüyor ve iki yüzyıl sonra Slav saldırıları sırasında terk edilmiş olabilir.

     GREEK REPORTER, AP, DEUTSCHE WELLE

     14 KASIM 2018

 

119 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir