Komşu Güneş Sisteminde Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

 

isediyani

Gökbilimciler, Dünya’nın Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde yeni bir gezegen keşfetti. Bulunan yeni gezegene “Bernard Yıldızı b” adı verildi.

 

     Gökbilimciler, Dünya’nın Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde yeni bir gezegen keşfetti. Bulunan yeni gezegene “Bernard Yıldızı b” adı verildi.

     Bernard Yıldızı’nın yörüngesinde bulunan yeni gezegenin kütlesi Dünya’nınkinden 3, 2 kat daha büyük. Bernard Yıldızı, Dünya’dan 6 ışık yılı (yaklaşık 57 trilyon km) uzaklıkta.

     Uzayda yaşam arayışları açısından Dünya’ya yakın gezegenlerin incelenmesi büyük önem taşıyor, çünkü bu gezegenlerin mevcut süper teleskop teknolojileriyle incelenmesinin mümkün olduğu ifade ediliyor.

     Bilim insanları, büyüklüğü nedeniyle bu gezegenin “Süper Dünyalar” kategorisinde yer aldığını açıkladı. Britanya’nın başkenti Londra (London)’daki Queen Mary Üniversitesi öğretim üyelerinden Guillem Anglada Escude, “Bunun kayalıklardan oluşan ve muazzam kalın bir atmosferi olan bir gezegen olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen su, hidrojen ve karbondiyoksit açısından zengin ve bunların hepsi yüzeyde donmuş halde bulunuyor” dedi. Escude, “Yeni gezegen için Güneş Sistemi’nde yapabileceğimiz en yakın benzetme, yine kalın bir atmosferi olan ve hidrokarbondan oluşan Satürn’ün uydusu Titan olabilir” diye konuştu.

     Yeni gezegen, 2016’da keşfedilen “Proxima Centauri b”nin ardından Güneş Sistemi’nin dışında Dünya’ya en yakın ikinci gezegen. Bernard Yıldızı b, Bernard Yıldızı’nın çevresini 233 günde dolaşıyor. Bernard Yıldızı b’nin yörüngesindeki yıldıza uzaklığı Merkür’ün Güneş’e uzaklığı kadar. İspanyol gökbilimcilere göre, ana yıldızına görece yakın olmasına rağmen yeni gezegen, Dünya’nın Güneş’ten aldığı enerjinin sadece % 2’si kadar bir enerji alıyor. Uzmanlar, gezegenin yüzey sıcaklığının – 150º civarında olduğunu tahmin ediyor. Bunun, bildiğimiz anlamda yaşamı desteklemekten çok uzak bir sıcaklık olduğu belirtiliyor. Gökbilimciler, “Kesinlikle yaşanabilir bir bölge değil. Su ve gaz varsa bile bunlar donmuş halde” diyor.

     NATURE, BBC

     15 KASIM 2018

Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir