Batman Piramitleri Ülkeyi Heyecanlandırdı

 

isediyani

Batman (Élih) ilimizin Güvercin (Emso) köyünde Numan Baktaş, kızkardeşi Muazzez Baktaş ve gazeteci İbrahim Sediyani tarafından keşfedilen piramit benzeri tepeler ve bulunan antik eserler, tüm Türkiye’yi ve Dünya’yı heyecanlandırdı. 

     Batman (Élih) ilimizin Güvercin (Emso) köyünde Numan Baktaş, kızkardeşi Muazzez Baktaş ve gazeteci İbrahim Sediyani tarafından keşfedilen piramit benzeri tepeler ve bulunan antik eserler, tüm Türkiye’yi ve Dünya’yı heyecanlandırdı. “Batman Piramitleri”ne dünyanın farklı ülkelerinden turist akını yaşanıyor.

     Baktaş kardeşler ve Sediyani tarafından geçtiğimiz Ekim ayında keşfedilen ve ilk kez 27 Ekim 2018 günü Sediyani Haber’de yayınlanan “Batman’da Piramitler mi Var?” (www.sediyani.com/?p=25089) başlıklı haber ile dünyaya duyurulan, o günden beri de onlarca ülkeden dünyanın en ünlü arkeologlarının ve turistlerin ilgisini çeken “Batman Piramitleri” ve “Emso Yeraltı Şehri”, bilimsel ve arkeolojik inceleme için halen bekliyor.

     Bu arada Emso köyü yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Doğa ve Kültür Derneği Aktivisti Gazeteci – Yazar Emin Bulut, bölgede arkeolojik ve jeolojik çalışmaların yapılmasını istedi.

     Tepelerin piramit olduğu ve içerisinde tüneller ile antik eserlerin bulunduğu iddiâsı üzerine doğa aktivistleri bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Doğa ve Kültür Derneği’nden Gazeteci – Yazar Emin Bulut, Güvercin (Emso) köyünün çok önemli bir tarihî ve kültürel alan olarak Türkiye ve Dünya gündemine girdiğini söyledi. Bunun üzerine bir heyet olarak bölgeye geldiklerini anlatan Bulut, “Bölge zaten tarihî, kültürel ve doğal olarak çok önemli bir arkeolojik doğal yerleşke alanıdır. Batman Piramitleri olarak gündemleşen bu alanın araştırılması ve bilimsel rapor hazırlanması konusunda Batman Üniversitesi’ne çağrıda bulunduk. Dernek olarak resmî yazışmalarda bulunduk. Arkeolojik ve jeolojik çalışmalarının yapılmasını talep ettik. Batman Piramitleri’nin hem ulusal düzeyde ve hem de uluslararası noktada tanıtımına katkı sunacağız. Doğa ve Kültür Derneği olarak bu alana sahip çıkıyoruz” dedi.

     Piramitleri görmek için köye gelen Ukraynalı doğa aktivisti Mihail ise, “Konuyu haberlerde öğrendik. Piramiti merak edip, görmek için Batman’a geldik. Gelip yerinde gördük ve çok etkilendik” diye konuştu.

     Öte yandan başta ABD olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden en ünlü arkeologların Numan – Muazzez Baktaş kardeşler ve İbrahim Sediyani ile irtibata geçerek, piramitleri bilimsel olarak incelemek için bölgeye gelmeye hazır olduklarını bildirdikleri öğrenildi.

     İHLAS HABER AJANSI, MİLLİYET GAZETESİ, TAKVİM GAZETESİ, HABERTÜRK GAZETESİ, KENT GAZETESİ, BATMAN OLAY GAZETESİ, İSTANBUL HABER, HABER 1001, E HABER TV, SEDİYANİ HABER

     14 KASIM 2018

 

612 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir