Harput’ta Efsanevî “Ejderha Taşı” Günyüzüne Çıkarıldı

 

isediyani

Elazığ (Mezire) ilimizin tarihî Harput (Xarpıt) kentinde “Ejderha Taşı” olarak bilinen ve efsaneye konu olan dev kaya bloğu, günyüzüne çıkarıldı.

 

     Elazığ (Mezire) ilimizin tarihî Harput (Xarpıt) kentinde “Ejderha Taşı” olarak bilinen ve efsaneye konu olan dev kaya bloğu, günyüzüne çıkarıldı. “Ejderha Taşı”, turizme açılacak.

     Harput’a 2 km uzaklıkta bulunan, görünümüyle bir ejderhaya benzetildiği için “Ejderha Taşı” olarak adlandırılan 520 m²’lik alanı kaplayan kaya bloğu, Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından koruma altına alındı. Yöre insanı tarafından hakkında anlatılan efsane, kitaplara da konu olan taşın, yapılacak çalışmanın ardından turizme kazandırılması hedefleniyor.

     KUDEB sorumlusu ve sanat tarihi uzmanı Kadir Atıcı, yaptığı açıklamada, antik çağlardan itibaren Harput’un onlarca medeniyete evsahipliği yaptığını belirtti. Bu yönüyle Harput’un asırlar öncesinden bugüne uzanan tarihî dokusunun yanında çok zengin yazılı ve sözlü kültürel bir mirasa da sahip olduğunu ifade eden Atıcı, tarihî mahalledeki “Ejderha Taşı” ve buna dair efsanenin bu durumun bir yansıması olduğunu kaydetti. Yöre halkı tarafından bir efsaneye konu edilen taşın zamanla tahrip olması ve üzerinin toprakla örtülmesi üzerine çevresini temizleyerek koruma altına aldıklarını ifade eden Atıcı, şöyle konuştu: “Ejderha Taşı doğal kaya olması sebebiyle yıllardır yerinde mevcut duruyordu fakat üzerinde çok ciddi bir şekilde toprağın yığılması ve bugüne kadar koruma altına alınmaması sebebiyle yok olmaya yüz tutmuştu. Elazığ Belediyesi olarak unutulan sözlü kültürümüzden bir nebze de olsa istifade edebilmemiz için hemen çevresinde bir düzenleme çalışması yaptık. Üzerindeki dolgu toprağı tamamen aldık, Ejderha Taşı’nı görünür hale getirdik.” Atıcı, “Ejderha Taşı” ve bununla ilgili efsanenin yöre halkı tarafından hâlâ anlatıldığını aktardı. Efsanenin farklı yazarlar tarafından kaleme de alındığını vurgulayan Atıcı, taşın, M. S. 12. – 13. yy’lardan başlayarak efsaneleştiğini ve günümüze kadar gelen hikâyenin bir uzantısı olduğunu anlattı. Kadir Atıcı, şunları söyledi: “Efsaneye göre, bir ejderha ve yavrularının Harput’a doğru geldiği ve buradaki insanları yiyip yutacağı hikâyesi anlatılıyor. Yöre insanı da bu durumdan muzdarip olarak Fethi Ahmet Baba’ya gidiyorlar. Fethi Ahmet Baba dönemin ileri gelen âlimlerinden biri. O dönemin insanları Fethi Ahmet Baba’dan Allah’a dua etmesini ve dua sonucunda da bunun üzerlerinden bertaraf olmasını isterler. Fethi Ahmet Baba da günlerce ejderha ve yavrularının gitmesi için dua eder. Fethi Ahmet Baba’’nın duası kabul olur ve ejderha ile yavruları Harput’a 2 km mesafede taş olur. Tabiî bu Harput’un sözlü kültürel bir efsanesidir.” Atıcı, Elazığ Belediyesi olarak koruma altına aldıkları “Ejderha Taşı”nı, çevresinde yapacakları kapsamlı bir çalışmanın ardından Ağustos 2019 gibi turizme açmayı planladıklarını belirtti. Efsaneyi unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak için “Ejderha Taşı”nı koruma altına aldıklarını belirten Atıcı, “Üzeri toprakla kapalı olan Ejderha Taşı unutulmaya yüz tutmuşken, belediye olarak buna el atarak 800 yıllık unutulan efsanevî taşı tekrardan günyüzüne çıkarttık. 800 yıllık Ejderha Taşı efsanesini tekrar Harput’ta yaşatarak ziyaretçilerine sunmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     13 KASIM 2018

 

235 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir