Gökcismi Sanılan Oumuamua Kayboldu | Yoksa O Bir Uzay Aracı mıydı ve Uzaylılar Bizi Gözetliyor mu?

 

isediyani

Şimdiye dek gökcismi olduğu sanılan Oumuamua, birden ortadan kayboldu. Bilim insanları bile şimdi sesli düşünüyor: Yoksa o bir “uzay aracı” mıydı? Uzaylılar bizi gözetliyor mu?

 

     Bir yıl önce keşfedilen “Oumuamua” (Hawaii dilinde “İstihbarat Subayı” anlamına geliyor) adlı cismin ne olduğu henüz tespit edilememişken, bilim insanları bir sürprizle karşılaştı. Bazı araştırmacıların “uzaylılar tarafından gönderilen operasyonel bir istihbarat aracı” diye tanımladığı cisim aniden kayboldu.

     Bilim insanlarının bir yıldır büyük bir merakla izlediği ve ne olduğunu anlamaya çalıştığı uzay cismi Oumuamua, aniden ortada kayboldu. Konuyu takip eden bilim insanlarının hesaplamalarına göre Oumuamua, şimdiki zamanda olması gereken yerde tespit edilemedi.

     2017’de ilk keşfedildiğinde “asteroit” veya “kuyrukluyıldız” olarak tanımlanan garip cisim, çarptığı Güneş sistemiyle yerçekimsel bağlantısının olmadığı anlaşılınca “gezegen sistemi dışından gelen ilk uzay nesnesi” olarak sınıflandırılmıştı.

     Bilim insanları tarafından Spaczer uzay kızılötesi teleskopunun IRAC kamerası, Oumuamua’nın olması gereken yere gönderildi. Ancak 30 saatlik sürekli gözlem sonuç vermedi, çünkü gizemli cisim bulunamadı. Sözkonusu yerde toz ve gaz da tespit edilemezken bunun Oumuamua’nın daha önce iddiâ edildiği gibi bir kuyrukluyıldız olmadığı hipotezini doğruladığı belirtiliyor. Aksi takdirde kızılötesi bir sinyal alınacağı kaydediliyor.

     Bilim insanlarının gizemli uzay cismiyle ilgili kafası karıştı. Harvard Üniversitesi’nden iki araştırmacının söyledikleri, “Oumuamua’nın uzaylı bir uzay aracı olma olasılığı”nı arttırıyor. Bu iki ismin Astrophysical Journal Letters gazetesinde yayımlanması planlanan bir makalede bu cisim için “Uzaylı bir medeniyet tarafından Dünya çevresinde bilinçli olarak gönderilen operasyonel araç olabilir” yorumunu yapıyor.

     ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS, SCI – TECH DAILY, THE INDEPENDENT

     12 KASIM 2018

 

199 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir