Maşallah… Bu Kelebek Marmaris’te Görüldü

 

isediyani

Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde nadiren rastlanan mekik kelebeği, Muğla (Menteşe) ilimizin Marmaris ilçesinde bir okulun bahçesinde görüldü.

 

     Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde nadiren rastlanan mekik kelebeği (daphnis nerii), bugün Muğla (Menteşe) ilimizin Marmaris ilçesinde bir okulun bahçesinde görüldü.

     Bağlıiçi mevkiindeki bir okulun bahçesinde görevlilerin farkettiği mekik kelebeği, biyoloji öğretmeni Semra Alimoğlu’na teslim edildi. Alimoğlu da öğrencilerine nadir görülen bu kelebeği yakından tanıma imkânı sundu. Mekik kelebeği daha sonra Marmaris Millî Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Millî Parklar Şube Müdürü Vekili Hülya Salmanlı, bilimsel adı “daphnis nerii” olan mekik kelebeğini zakkum dallarına doğru doğal ortamına bıraktı.

     Uzun ince kanatları ve kuyruğunu dik tutmasıyla dikkati çeken mekik kelebekleri, en hızlı kanat çırpan, havada asılı durabilen kelebekler olarak biliniyor. Yalnızca gece uçabildiği belirtilen mekik kelebekleri, geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve sebze yapraklarıyla besleniyor.

     ANADOLU AJANSI

     12 KASIM 2018

 

420 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir