Kürtçe Müzik Dergisi “Ziryab” Yayın Hayatına Başladı

 

isediyani

Kürtçe müzik dergisi “Ziryab”, yayın hayatına başladı. Dergi 4 ayda bir yayınlanacak.

 

 

 

     Tamamı renkli ve kuşe kağıda basılı olan Kürtçe müzik dergisi “Ziryab” yayın hayatına başladı. Editörlüğünü Mevlüt Oğuz ve Serhat Temel’in üstlendiği derginin yayın kurulunda Siya Şevê’den Gökçe Selim, Serhat Temel, Harun Elki, Ozan Irmak yer alıyor.

     Dergide müzikle ilgili yazı ve söyleşilerin yanısıra raftaki albümler, albüm tanıtımları, müzikle ilgili haberler, kitap tanıtımları ve bir de playlist yer alıyor.

     4 ayda bir yayımlanacak olan derginin ilk sayısında Kürt rock müziğinin duayeni Kerem Gerdenzerî posteri ile Siya Şevê’nin “Li Pey Siya Xwe” (Gölgesinin İzinde) isimli albümü hediye olarak veriliyor. İlk sayıda Kerem Gerdenzerî ve Nizamettin Arıç’ın yanısıra Ayfer Düzdaş, Mem Ararat, Adnan Kartal, Cem Şıvan Ergül, Siya Şevê, Rewşan Çelîker’le yapılan söyleşilere yer verilmiş. İlk sayıda ayrıca Harun Elki, 90’lı yıllardan günümüze Kürt müziği konusunda bir panorama çiziyor ve sosyal medyanın müzik üzerindeki etkilerinden bahsediyor. İbrahim Sarısu, tarihin ilk ozanlarından olan Orfeus ve müzik tarihinin en iyi sembollerinden olan Orfeus mozaiği hakkında bir yazıyla yer alıyor. Serhat Temel, Hasankeyf Orkestrası üzerine bir yazı, Serdar Öztürk de Dengbêj Reşo hakkında bir portre kaleme almış.

     4 ayda bir (yılda üç sayı) yayınlanacak olan derginin yayın kurulu, yaptığı açıklamada dergiyi çıkarma amaçlarını şöyle açıkladılar: “Büyük bir emek ve özveriyle üretilen Kürt müziği ve müzisyenlerin sorunlarını her yerde ve her düzeyde, yapıcı bir dil ve geniş bir perspektifle tartışmaya açmak, müzisyenlere ve dinleyicilerine yeni bir ifade alanı açmak istiyoruz.”

     RÛDAW, BASNEWS

     8 KASIM 2018

 

163 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir