Dünyanın En Eski Hayvan Resmi Bulundu

 

isediyani

Dünyanın en eski hayvan resmi keşfedildi. Dünyanın en büyük 3. adası ve Asya’nın en büyük adası olan Borneo Adası’nın Endonezya’ya bağlı bölgesinde keşfedilen resmin Malezya yaban sığırına ait olduğu düşünülüyor.

     Bilim insanları, bugüne dek kayıtlara geçen en eski hayvan resmini keşfetti. Dünyanın en büyük 3. adası ve Asya’nın en büyük adası olan Borneo Adası’nın Endonezya’ya bağlı bölgesinde keşfedilen resmin Malezya yaban sığırına ait olduğu düşünülüyor.

     Bir mağarada rastlanılan çizimin, en az 40 bin yıllık olduğu düşünülüyor. Figüratif resim, soyut formları değil gerçek varlık ve nesnelerin tasvirini kapsıyor. Uzmanlar, keşfedilen resimde hangi hayvanın betimlendiğini kesinleştiremedi ancak tahminleri, bunun bir Malezya yaban sığırı olduğu yönünde. Malezya yaban sığırı, bugün bu bölgede hâlâ yaşamakta olan bir sığır türü. Resim, adanın Endonezya’ya bağlı Doğu Kalimantan bölgesindeki ıssız ve dağlık alandaki mağaralardan birinde keşfedildi.

     Bu mağaralarda prehistorik (tarihöncesi) döneme ait binlerce resim, çizim ve diğer görsel tasvir eseri keşfedildi. Bunların arasında el şablonları, hayvanlar, soyut işaretler ve semboller de yer alıyor. Araştırmada resmin tarihlendirilmesi için kalsiyum karbonat kalıntıları incelendi. Araştırmacıların keşfettiği el şablonlarından birinin yaşı ise en az 51 bin 800 yaşında. Mağaralardaki, insanları tasvir eden resimlerinse 13 bin 600 yıllık olduğu aktarılıyor.

     Araştırmacılar, mağara sanatının Borneo’da 52 bin ilâ 40 bin yıl öncesindeki ara dönem içinde geliştiğini belirtiyor. Borneo’da sözkonusu mağaraların bulunduğu bölgenin göreceli olarak keşfedilmemiş bir bölge olduğu, bu yüzden bölgede keşfedilmeyi bekleyen birçok farklı mağara resminin olabileceği aktarılıyor.

     Bu son araştırmaya katılmayan ve prehistorik sanat konusunda çok önemli bir isim olarak değerlendirilen, Fransa’daki Bordeaux Üniversitesi’nden Prof. Dr. Francesco d’Errico, “Burası birçok resmin ve birçok mağaranın bulunduğu çok büyük bir alan. Ortadaki, çok büyük bir arkeolojik keşif” dedi. Araştırmanın başındaki isimlerden, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’den Maxime Aubert ise keşifle ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar tarihlendirdiğimiz en eski mağara sanatı resmi, tanımlanamayan bir hayvan. Bu, muhtemelen Borneo ormanlarında hâlâ bulunan bir yaban sığırı türü. En az 40 bin yaşındaki resim artık, bugüne kadar bilinen en eski figüratif sanat eseri.”

     BBC

     8 KASIM 2018

 

149 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir