Öğrenciler Kızılderili Kıtası’nda 6.000 Yıllık Taş Balta Buldu

 

isediyani

Virginia’daki Mount Vernon kazısında toprak eleyen öğrenciler, 6.000 yıl önce özenle işlenmiş bir taş balta buldular.

 

 

     Virginia’daki Mount Vernon kazısında toprak eleyen öğrenciler, 6.000 yıl önce özenle işlenmiş bir taş balta buldular.

     Yaklaşık 6.000 yıl önce Kızılderili Kıtası yerlileri tarafından ustalıkla oyulmuş ve şekillendirilmiş bu değerli taş balta, Potomac Nehri kıyısında kayboldu. Yaklaşık 18 cm uzunluğundaki balta yontulmuş ve düzeltilmişti ve tahta sapın takıldığı uçta daraltılmıştı. Bu baltanın kaybı ağır bir şekilde hissedilmiş olmalıydı. 6.000 yıl sonra, 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencileri Dominic Anderson ve Jared Phillips, Mount Vernon’daki arkeolojik bir kazıya katıldılar ve eledikleri toprağın içinde patatese benzeyen büyük bir taş buldular. Ne olduğundan emin değillerdi. Bu yüzden yakınlarında çalışan bir arkeologa sordular. Bu bir baltaydı ve yaklaşık 60 asırdır kayıptı.

     Daha sonra Mount Vernon yetkilileri, buluntunun ayrıntılarını açıkladı. Vernon arkeolojik koleksiyonların küratörü Sean Devlin, “Yaklaşık 6.000 yıl önce burada yaşayan bireylerin hayatlarına bir pencere açıyor. Bu gibi eserler, bu doğal ortamı uzun tarih boyunca şekillendiren farklı topluluklar hakkında bilgi edinmemize yardımcı olan hayati bir kaynak” diyor.

     Mount Vernon yetkilileri, baltanın muhtemelen yerel bir nehirden alınan bir “yeşil taş” parçasından yapıldığını söyledi. Balta, bir kesme kenarı oluşturmak için bir çekiç taşı ile yontulmuş ve daha yumuşak bir kesme yüzeyi oluşturmak için daha sert bir taşla tekrar oyulmuş. Daha sonra bir öğütme taşı ile daha da işlenmiş ve oluk, sapın bağlanacağı yerde kesilmiş. Dolayısıyla bu alet muhtemelen çok değerliydi. Araştırmacılar, bu dönemdeki diğer aletlerle karşılaştırarak ve yapım yöntemleri baz alınarak baltanın tarihlendirildiğini söylüyor.

     Baltanın üreticileri, muhtemelen Potomac Nehri’nde yukarı ve aşağı doğru tekneyle mevsimlik olarak göç eden ve sabit köylerde yaşamamış insanlardı. Dolayısıyla bu balta, yolculukları sırasında yanlarında taşıdıkları önemli bir alet olmalıydı. Arkeologlar, “Bu balta gibi aletler yapmak için zaman harcıyorsanız, muhtemelen onu yanınızda taşıyacaksınızdır. Böyle bir şeye uğraş verir ve bir veya iki kez kullanıp atamazsınız. Bu, insanların zaman içinde yatırım yaptıkları bir şey” diyorlar. Balta muhtemelen odun kesmek veya oymak için kullanılmıştı ve muhtemelen bir silah değildi.

     Balta, Ohio’daki Başpiskopos Hoban Lisesi öğrencileri tarafından bulundu. Arkeoloji öğretmeni Jason Anderson tarafından yönetilen 14 öğrenci, Mount Vernon’da köleleştirilmiş Afro – Amerikalılar’ı ve onların torunları için bir mezarlık olduğuna inanılan bölgeyi haritalandırmaya yardım ediyordu.

     Mount Vernon arkeolojik alan araştırma yöneticisi Joe Downer, öğrencilerin baltayı bulduğunda ona seslendiğini söylüyor. “Gördüğümde biraz geri çekildim. Ona baktım ve bir dakikalığına tuttum. Ve ‘Bu, burada bulduğumuz en güzel şeylerden biri olabilir’ dedim” diyor.

     WASHINGTON POST, ARKEOFİLİ

     7 KASIM 2018

 

147 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir