Norveç’te Devâsâ Viking Gemi Mezarı Keşfedildi

 

isediyani

Arkeologlar, Norveç’te yeraltı radarı kullanarak şimdiye kadar bulunan en büyük Viking gemi mezarlarından birini tespit ettiler.

 

 

     Arkeologlar, Norveç’in başkenti Oslo’dan uzak olmayan bir yerde, bir Viking gemisinin ana hatlarını buldular. 20 m’lik gemi, önde gelen bir Viking kralının veya kraliçesinin son dinlenme yeri olarak hizmet vermek için 1000 yıldan fazla bir süre önce gömülmüştü. Bu onu şimdiye kadar bulunan en büyük Viking gemisi mezarlarından biri yapıyor.

     Uzmanlar bu boyutta tüm haldeki bir Viking gemisi mezarının inanılmaz derecede az olduğunu söylüyor. Oslo’daki Kültür Tarihi Müzesi’nde Viking gemilerinin küratörü arkeolog Jan Bill, “Yüz yıllık bir keşif hakkında konuştuğumuzu düşünüyorum. Arkeoloji açısından oldukça muhteşem” diyor.

     Gemi mezarının bulunduğu yer, iyi araştırılmış bir bölge. 9 m boyunda mezar höyüğü, İsveç sınırının hemen kuzeyindeki otoyoldan görülebilen yerel bir kent simgesi olarak hizmet veriyor. Ancak arkeologlar, yakın alanlardaki arkeolojik kalıntıların 19. yy’ın sonlarında çiftçilerin pullukları tarafından yok edilmiş olması gerektiğini düşünüyordu. Ancak bu bahar, Ostfold’un çevre ilçesinden yetkililer, Norveç Kültürel Araştırma Enstitüsü’nden uzmanların radar dizisi kullanarak bölgeyi araştırmasını istedi. Araştırmacılar, höyüğün etrafındaki yaklaşık 10 dönümlük tarım arazisinin altındaki toprağı tarayabildi.

     Bu sayede, toprağın yalnızca 50 cm altında, on büyük mezarın ve bir gemi gövdesinin izleri bulundu. Norveç Kültür Araştırmaları Enstitüsü’nün arkeoloji bölümü başkanı Knut Paasche, geminin en az 20 m uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor. Günümüze kadar iyi korunmuş geminin omurgasının ana hatları ve radar taramalarında görülebilen ahşap döşeme çizgileri göze çarpıyor.

     Sözkonusu devâsâ gemi, yakındaki Oslo Fiyordu’ndan karaya sürüklenmiş olmalıydı ve Viking Çağı’nın bir evresinde güçlü birinin son dinlenme yeri, yani mezarı olarak görev görmüştü. Paasche, “Bunun gibi gemiler tabut işlevi gördü. Gemide bir kral ya da kraliçe ya da yerel bir şef olmalıydı” diyor.

     Gemiye kim gömülmüşse yalnız değildi. Yaklaşık 30 m’ye yakın alanda en az sekiz mezar izi vardı. Yarım düzine küçük yapı ile birlikte üç büyük “uzun ev” de toprağın altında görülebiliyor. Arkeologlar gelecek yıllarda yapılacak kazıların, höyüklerin ve farklı zamanlarda yapılmış olması muhtemel olan uzun evlerin tarihlerini anlamada yardımcı olacağını umuyor. Paasche, “Evlerin, bu gemi ile aynı yaşta olduğundan emin olamayız” diyor. Paasche, bir mıknatısölçer ile siteyi incelemek ve belki de geminin kalıntılarının hangi koşulda olduğunu görmek için test çukurları kazmak gibi daha karmaşık taramalar yapmak için önümüzdeki baharda bölgeye dönmeyi planlıyor. Eğer geminin gövdesinde korunmuş bir odun varsa, buluntuyu daha kesin bir şekilde tarihlendirmek için kullanılabilir.

     Genellikle bir kralın hazinesini bulma şansı oldukça zayıftır. Çok fazla göze çarptıkları için, 19. yy çiftçileri tarafından düzleştirilmelerinden çok önce, birçok Viking Çağı mezarı soyuldu. Bill, “Mezarın hâlâ sağlam olup olmadığını görmek çok heyecan verici olurdu. Eğer sağlam ise, bazı ilginç buluntular görmemiz mümkün” diyor.

     NATIONAL GEOGRAPHIC, ARKEOFİLİ

     7 KASIM 2018

116 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir