Siirtli 71 Yaşındaki Yavuz Bekman, Karanlık Dünyasını Müzikle Aydınlatıyor

 

isediyani

Siirt’te yaşayan ve 11 yaşında geçirdiği göz hastalığı nedeniyle % 95 görme kaybı yaşayan 71 yaşındaki Yavuz Bekman, 8 farklı enstrüman çalabiliyor.

 

     Siirt’te yaşayan ve 11 yaşında geçirdiği göz hastalığı nedeniyle % 95 görme kaybı yaşayan 71 yaşındaki Yavuz Bekman, 8 farklı enstrüman çalabiliyor. Yavuz Amca’nın mahareti, çevresindekilerin ilgisini çekiyor.

     Siirt Devlet Hastanesi’nde 33 yıl memur olarak görev yaptıktan sonra emekli olan 3 çocuk babası Yavuz Bekman, yıllardır karanlık dünyasını adetâ müzikle aydınlatıyor. Görme yetisini büyük oranda kaybettikten sonra babasının aldığı gitarla yaşama tutunan Bekman, kimsenin yardımı olmadan azmiyle gitarın yanısıra akordiyon, cümbüş, bağlama, darbuka, tef, davul ve en çok sevdiği udu başarıyla çalmayı öğrendi.

     Yaşama müzikle bağlanan Yavuz Bekman ud çalarken, eşi Fikriye Bekman da şarkı söylüyor. Evinin yanısıra arkadaşlarıyla biraraya geldiği, dost sohbeti ettikleri çay ocağında cümbüş çalan Bekman’a mekânı işleten İsa Danış da sesiyle eşlik ediyor. Bekman, görme engeline rağmen çevresine verdiği enerji ve yaşama bağlılığı ile örnek oluyor.

     Yavuz Bekman, 11 yaşında görme yetisini % 95 kaybetmesine rağmen lise eğitimini tamamladığını, 45 yaşında da Açıköğretim Fakültesi’nden mezun olduğunu söyledi. Babasının aldığı gitar sayesinde müzikle tanıştığını, daha sonra akordiyon, cümbüş, bağlama, darbuka, tef, davul ve ud çalmayı öğrendiğini anlatan Bekman, en çok da ud çalmayı çok sevdiğini belirtti.

     Bekman, 1000 parçayı ezbere bildiğini dile getirerek, en büyük hayâlinin beste yapmak olduğunu aktardı. “Hafızâm çok kuvvetli. Bu da Allah vergisi. Allah bir yerden alınca diğer yere veriyor. Güçlü bir kulağım var. Çalarken zevk alıyorum” diyen Bekman, halinden hiç şikâyetçi olmadığını vurguladı. Yavuz Bekman, “Halimden memnunum. Dünyaya bir daha gelsem aynı kişi olarak gelmek isterim. Belki benim için böylesi daha hayırlıdır. Sosyal yönüm çok geniş. Türkiye’nin her yerinde arkadaşlarım var. Benim için insan sevgisi çok önemli. Bende insan sevgisi sınırsız. Hayatımda hiç kimse ile kavga etmedim” dedi. Engellilerin hiçbir zaman sosyal yaşamdan kopmaması gerektiğini ifade eden Bekman, “Hayata küsmemek lazım. Engelliler hiçbir zaman dünyalarını karartmasın ve mutlu olabilmek için en az bir enstrüman çalsın. İnsanlara mutlu olmaları için en az bir enstrüman çalmalarını öneririm” diye konuştu.

     Yavuz Bekman, evde elektrik ve su tesisatıyla ilgili arızaları onardığını, görememesinin kendisine engel teşkil etmediğini anlatarak, insanın istediği zaman her şeyin üstesinden gelebileceğini söyledi. İnsanların en küçük şeylerde dahi mutluluğu bulabileceğini ifade eden Bekman, “Rehberimde 600 kadar insanın numarasını ezbere biliyorum. 600 kişiyle asla telefon irtibatımı kesmiyorum. Dışarıda esnaf arkadaşlarımı ziyaret ederim, mutluluğu sürekli ararım. Âşık Veysel benim idolüm. Hep O’nu örnek aldım” şeklinde konuştu.

     Eşi Fikriye Bekman da görücü usûlü evlendiklerini ve güzel bir yaşam sürdürdüklerini söyledi. “Yavuz Bey ile güzel bir yaşam geçirdik. O çalar ben söylerim. Ben de O’nun gibi müziği çok severim. O yönden kafamız hep uyuştu” diyen Fikriye Bekman, çok sosyal olduklarını, birlikte hep gezdiklerini sözlerine ekledi.

     ANADOLU AJANSI

     6 KASIM 2018

174 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir