Trabzon’da Okulları Gezip Çocuklara Atları ve Sıpaları Sevdiriyorlar

 

isediyani

Trabzon’un Arsin ilçesindeki bir at çiftliğinin yöneticileri, “Çocuklar Gülümsesin Diye Geleceğe Dört Nala” projesi kapsamında iki at ve bir sıpayla okulları gezerek çocuklara bu hayvanları sevdiriyorlar.

 

     Trabzon’un Arsin ilçesindeki bir at çiftliğinin yöneticileri, “Çocuklar Gülümsesin Diye Geleceğe Dört Nala” projesi kapsamında, “Badem” ve “Çikolata” isimli atların yanısıra “Muhtar” adını verdikleri sıpayla okulları gezerek çocukları binicilik sporuyla tanıştırıyorlar. Arsin At Çiftliği yöneticileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında midilli ve ponny cinsi iki atın yanısıra bir sıpadan oluşan hayvanları hem çocuklarla buluşturuyor hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımda bulunuyorlar.

     Öğrenciler, taktıkları kasklarla okul bahçesine getirilen “Badem” ve “Çikolata”ya binerek, “Muhtar” ismindeki sıpayla da keyifli dakikalar geçiriyorlar. Arsin At Çiftliği Sorumlusu Ramazan Yiğit, yaptığı açıklamada, “At Antrenörlüğü” bölümünden mezun olduktan sonra ilçede atlar üzerine çiftlik açtığını ve 10 yıldır binicilik sporuyla uğraştığını söyledi. Yiğit, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Çocuklar Gülümsesin Diye Geleceğe Dört Nala” projesini başlattıklarını anlatarak, “Ekibimle Trabzon’daki 18 ilçede köy okullarını at taşıma aracıyla gezerek, atlarımızı çocuklarımızla tanıştırmayı hedefliyoruz. Bunu da tamamen gönüllülük esasına dayanarak yapacağız” dedi. Proje kapsamında özellikle Trabzon’daki dezavantajlı okulları gezeceklerine vurgu yapan Ramazan Yiğit, şunları kaydetti: “Biz aynı zamanda sosyal medyada başlattığımız etkinlikle birlikte yardımda bulunan arkadaşlarımız sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye, oyuncak ve okuma kitabı hediye edeceğiz. Amacımız hem çocuklara yardımcı olmak hem de at sevgisini aşılamak. Önümüzdeki haftalarda atlarımızı en ücra köşelerde bulunan okullarımıza götürerek, çocukları binicilik sporuyla tanıştırmak istiyoruz. Bu projenin hayata geçmesinden dolayı çok mutluyuz.” Yiğit, proje kapsamında ilk olarak Arsin Merkez Anaokulu öğrencileriyle buluştuklarını ifade ederek, “3 saat çocuklarla birlikte olduk. Onların gelişim çağında canlı bir hayvanla tanışması çok önemli. Atlara yaklaşıyorlar, temas kuruyorlar. Bunları yaparken de çok heyecanlanıyorlar. Ayrıca iki canlının yaptığı tek spor da binicilik sporudur. O nedenle okullara giderek, çocukları atlarla buluşturmamıza destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Anne ve babaları, çocuklarını atlarla tanıştırmak için çiftliğimize davet ediyoruz” diye konuştu.

     Arsin Merkez Anaokulu Müdürü Selma Kılıç ise okul bahçesinde 100’den fazla öğrencinin velileriyle birlikte hayvanlarla buluştuğunu söyleyerek, “Bugün okulumuzun at, midilli ve sıpa olmak üzere 3 sevimli misafiri vardı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında okulumuzu ziyaret ettiler. Bizler için çok güzel ve farklı bir ortam oluştu” dedi. Kılıç, çocukların hayvanlarla buluşmalarında çok mutlu olduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Çocuklarımız ilçede yaşamaları ve her birinin köyü olması nedeniyle birçok hayvanı görme şansını yakalıyorlar ama at çok rastladıkları bir hayvan türü değil. Ancak kültürümüzde olan ve atalarımızın savaşlarda kullandıkları bir hayvan. O nedenle atlarla birlikte okullara gidilip, ziyaret edilmesi ve öğrencilere tanıtılması bence çok faydalı oldu. Atlar ayrıca çok asil hayvanlar ve ata sporumuz olan atçılık da yine burada devreye giriyor. Proje kapsamında çocuklar iyi ki hayvanlarla tanışıyorlar.”

     ANADOLU AJANSI

     6 KASIM 2018

 

162 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir