Dünyadışı Yaşamı Bulmak İçin Harekete Geçiyoruz | Uzaylılar ile Tanışırsak, Kurtuluşumuz mu Olur Felâketimiz mi?

 

isediyani

Dünyadışı bir medeniyetle bağlantı kurmak için tarihî bir adım atılarak düğmeye basıldı. Peki, uzaylılar ile karşılaşırsak, bu, kurtuluşumuz mu olur yoksa felâketimiz mi?

 

     Bu yılın Mart ayında hayata gözlerini yuman dünyaca ünlü İngiliz fizikçi, evrenbilimci ve yazar Prof. Dr. Stephen William Hawking’in farklı platformlarda defalarca dile getirdiği “dünyadışı bir medeniyetle bağlantı kurmamızın sonumuzu getirebileceği” uyarısına rağmen, bu alanda tarihi bir adım atmak için düğmeye basıldı.

     ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’te görev alan bir grup bilim insanı, dünyadışı yaşamı bulmak için lazer teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. Ekip bu sistem ile 20 bin ışık yılı uzaklığa ulaşmanın mümkün olduğunun altını çiziyor. Amaç, galaksinin uzak bir köşesindeki bir uzaylı medeniyetin dikkatini çekerek bağlantı kurmayı amaçlıyor.

     Bilim – kurgu filmlerinin değişmezi “insanoğlu ile uzaylıların olası karşılaşmaları” uzun bir süredir bilimin merceğinde. Pekçok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları, olası diğer senaryoları belirlemişti.

     Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir. Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir. Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz. Zira uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.

     Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü gözönünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen ilk “merhaba” mesajı hâlâ yolda olabilir. Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hâlâ bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.

     En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz. Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek, başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.

     En kötü senaryo ise Hollywood’un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrendeki diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı hale getiriyor.

     NTV

     6 KASIM 2018

141 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir