Qazî Muhammed’in Yeğeni Olan Kürt Kadın Yazar Meryem Qazî Vefat Etti

 

isediyani

Mehâbâdlı Kürt kadın yazar ve insan hakları aktivisti Meryem Qazî, vefat etti. Qazî Muhammed’in yeğeni olan Meryem Qazî, 54 yaşındaydı.

 

 

     Mehâbâdlı Kürt kadın yazar ve insan hakları aktivisti Meryem Qazî, vefat etti. 1946 yılında kurulan ve ancak 11 ay yaşayabilen, başkenti Mehâbâd olan Kürdistan Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı Qazî Muhammed’in yeğeni olan Meryem Qazî, 54 yaşındaydı.

     Bir süredir kanser hastalığıyla mücadele eden kadın yazar, doğduğu şehir olan Mehâbâd’da hayata gözlerini yumdu. Mehâbâd’da kılınan cenaze namazının ardından Meryem Qazî’nin naaşı “Edibler Mezarlığı”na defnedildi.

     MERYEM QAZÎ KİMDİR?

     1964 yılında Doğu Kürdistan’ın Mehâbâd şehrinde dünyaya gelen Meryem Qazî, 1946 yılında kurulan ve ancak 11 ay yaşayabilen, başkenti Mehâbâd olan Kürdistan Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı Qazî Muhammed’in yeğeniydi.

     Birçok şiir, hikâye, çeviri çalışmasının yanısıra edebiyat eleştirmeni de olan Meryem Qazî’nin eserleri birçok Kürt gazete ve dergide yayımlandı. Birçok medya kuruluşunda görev yaptı. Aynı zamanda insan hakları konusunda çalışan bir aktivist idi.

     “İçeriye Girmek Yasak”, “Canlı Gömülüş” ve “Hayatı Seviyorum” adlı yayınlanmış üç romanı bulunuyor. 16 Mart 1988 tarihinde Halepçe’ye yönelik kimyasal saldırıyı konu alan “Pirjîn”, Meryem Qazî’nin önemli eserlerindendi.

     Sediyani Haber olarak kıymetli yazar Meryem Qazî’ye Allah Tebareke ve Teâlâ’dan rahmet, başta ailesi ve sevenleri olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     RÛDAW, BASNEWS, K 24, SEDİYANİ HABER

     5 KASIM 2018

 

225 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir