Samsunlu Doğa Sanatçısı Bahar Değirmenci, Kurumuş Ağaç Yapraklarını Sanat Eserine Dönüştürüyor

 

isediyani

Samsun (Samisun) ilimizin Ondokuzmayıs (Engiz) ilçesinde doğa sanatçısı Bahar Değirmenci, doğadan topladığı yaprakları, üzerlerine çeşitli figürler yaparak sanat eserine dönüştürüyor.

     Samsun (Samisun) ilimizin Ondokuzmayıs (Engiz) ilçesinde doğa sanatçısı Bahar Değirmenci, doğadan topladığı yaprakları, üzerlerine çeşitli figürler yaparak sanat eserine dönüştürüyor.

     Bahar Hanım, sonbahar aylarında Kızılırmak Deltası başta olmak üzere ormanlara giderek, ağaçlardan dökülen yaprakları toplayıp evine getiriyor. Evinin iki odasını atölye haline getiren Bahar Değirmenci, burada, yaprakların üzerine hayvan ve çeşitli figürleri resmediyor.

     Bugüne kadar pekçok sergi açan Bahar Değirmenci, yaptığı eserleri İstanbul ve Ankara’da da sergilemeyi planlıyor.

     Yaklaşık 20 yıldır tekstil ve doğadaki materyaller üzerine tasarım çalışmaları gerçekleştiren Bahar Değirmenci, yaptığı açıklamada, doğanın her mevsim farklı güzellikler yansıttığına işaret etti. Doğadaki yaşamı son bulan materyalleri biraraya getirerek insanlara tekrar hatırlatmak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını anlatan Değirmenci, doğayı çok sevdiğini, geri dönüşüme büyük önem verdiğini söyledi. Doğada ömrünü tamamlamış kuruyan ağaç yapraklarını toplayarak boyadığını belirten Bahar Hanım, “Yaprakları renklendiriyor ve resimler yaparak tablo haline getiriyorum. Doğa başlı başına bir tablo gibi. ‘UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası’nın her alanı, ayrı bir doğal güzellik. Yaptığım eserlere özellikle Kızılırmak Deltası’nın doğal güzelliklerini, kuş türlerini yansıtıyorum” dedi.

     Yaprakların üzerine akrilik boya ile resimler yaptığını dile getiren Bahar Değirmenci, tamamen hayâl gücüne dayalı olarak yaprakları sanat eserine dönüştürmesinin insanların beğenisini kazandığını kaydetti. Evindeki bir odada, doğadan topladığı materyalleri biriktirip sınıflandırdığını anlatan Değirmenci, diğer odada ise çalışmalarını gerçekleştirdiğini ifade etti. Bahar Değirmenci, duygularını, “Kimsenin farkında olmadığı, gelip geçenlerin üzerine bastığı, rüzgârın savurduğu ağaç yaprakları çok farklı bir sanat eserine dönüşüyor. Tablolarımın amacı, doğanın güzelliğini insanlara tekrar hatırlatmak. Eserlerimle Kızılırmak Deltası’nın tanıtımına da katkıda bulunmak istiyorum” ifadeleriyle dile döktü.

     ANADOLU AJANSI

     5 KASIM 2018

 

135 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir