Kanakya Bağımsızlığa HAYIR Dedi

 

isediyani

Pasifik Okyanusu üzerinde Fransa’nın işgali altında bulunan ve beyaz işgalcilerin Yeni Kaledonya adını verdiği Kanakya’da yapılan Bağımsızlık Referandumu’nda % 56, 4 oranında HAYIR sonucu çıktı.

     Pasifik Okyanusu üzerinde Fransa’nın işgali altında bulunan ve beyaz işgalcilerin Yeni Kaledonya adını verdiği Kanakya’da dün (4 Kasım 2018) yapılan Bağımsızlık Referandumu’nda % 56, 4 oranında HAYIR sonucu çıktı.

     Fransa tarafından 1853 tarihinde sömürgeleştirilen Kanakya (Yeni Kaledonya), Paris’e bağlı kendine özgü bir bölge (“sui generis”) statüsüne sahip. Fransa’nın 1853 yılında ilhak ettiği Kanakya (Yeni Kaledonya), bu tarihten itibaren 1946 yılına kadar sömürge bölgesi oldu, 2003 yılına kadar da Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu içerisinde yer aldı. 2003 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliği sonucu Fransa’ya bağlı “özerk bir bölge” olarak konumlandırıldı.

     1987 yılında düzenlenen referandumda Kanak halkının % 98, 3’ü bağımsızlık aleyhinde oy kullanmıştı. Ancak o tarihten sonra işgalci Fransa yönetimine karşı silahlı eylemler yapıldı. 1988 yılında Ouvea’daki rehine krizi sırasında 19’u yerli Kanak ve 2’si Fransız askeri olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetmişti. Olay, Kanaklar’ın 4 Fransız jandarmayı öldürüp 23’ünü de bir mağarada rehin tutmaları üzerine Fransız güçlerinin başlattığı operasyon neticesinde gerçekleşmişti.

     Kanakya (Yeni Kaledonya)’da 1998’de imzalanan “Noumea Anlaşması”na göre, 20 yıllık geçiş sürecinin ardından Bağımsızlık Referandumu’nun yapılması kararlaştırılmıştı.

     278 bin 500 kişilik nüfûsa sahip ada, 18 bin 575 km² büyüklüğünde ve dünya nikel madeni rezervlerinin % 11’ine sahip. Kanakya’da Kanaklar toplam nüfûsun % 40’ını, işgalci Avrupalılar da % 27’sini oluşturuyor. Hükûmet başkanlığını Philippe Germain’in yürüttüğü Kanakya’da resmî dil Fransızca, başkent ise Nouméa.

     Fransa Parlamentosu’nda iki milletvekili ve iki senatör ile temsil edilen Kanakya (Yeni Kaledonya), Fransa’dan her yıl 1, 3 milyar Euro malî destek alıyor. Kendi parlamentosunda ise emniyet, eğitim ve yerel yasalara karar verebiliyor.

     Geçtiğimiz Mayıs ayında adayı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Jean – Michel Frédéric Macron, “mücevher” olarak tanımladığı Yeni Kaledonya’daki referandumda taraf olmayacaklarını açıklamıştı. Macron, “Fransa’nın, Yeni Kaledonya olmadan daha az güzel” olacağını vurgulamıştı.

     Dün yaklaşık 174 bin seçmen, “Fransa’nın bir parçası olarak kalmak” veya “bağımsız bir devlet olmak” için düzenlenen referanduma katıldı. Referandum, adanın yerli halkı Kanaklar’ın silahlı bağımsızlık mücadelesine son vermeleri karşılığında işgalci Fransız hükûmetiyle 20 yıl önce yapılan anlaşma çerçevesinde düzenleniyordu.

     Referandum çalışmaları esnasında bağımsızlık yanlısı Kanaklar tarafından düzenlenen kampanyalarda “Sömürgeci Otoritelerin Prangalarından Kurtulalım” sloganı öne çıktı.

     Bağımsızlık Referandumu’na katılım oranının, son yerel seçimlerin yaklaşık 15 puan üzerine çıkarak % 74’e yaklaştığı belirtiliyor.

     Fransa ile yapılan anlaşma uyarınca, Kanaklar (Yeni Kaledonyalılar), 2022 yılından önce iki referandum daha düzenleyebilecek.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     5 KASIM 2018

 

197 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir