Şalala Çocuk Radyosu Yayına Başlıyor

 

isediyani

İzmir’de çocuk hakları alanında çalışan kişilerin katkılarıyla tüm dünya çocuklarına seslenmeye başlayan Şalala Çocuk Radyosu, yayına başlıyor. Şimdilik deneme yayını yapan radyo Türkçe, Kürtçe, Fransızca, Ermenice ve Portekizce şarkılar ile Kızılderili ninnileri çalınıyor.

 

     İzmir’de çocuk hakları alanında çalışan kişilerin katkılarıyla tüm dünya çocuklarına seslenmeye başlayan Şalala Çocuk Radyosu, yayına başlıyor. Şimdilik deneme yayını yapan radyo Türkçe, Kürtçe, Fransızca, Ermenice ve Portekizce şarkılar ile Kızılderili ninnileri çalınıyor.

     Çocukların kendi sesleriyle öyküler seslendirdiği radyoya www.salalacocukradyosu.com internet sitesi üzerinden ya da ücretsiz indirilebilen android uygulamasıyla ulaşılabiliyor. IOS aracılığıyla da kısa süre içerisinde dinleyicilere ulaşılması hedefleniyor.

     Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile didaktik ve hiyerarşik dilin kullanıldığı şarkı sözlerine listelerinde yer vermeyen radyonun sorumlularından Ceylan Ekin Işık, çocukların şarkı seçiminden logo tasarımına aktif rol aldığı radyonun gelecekteki hedefleri arasında programları çocukların sunması olduğunu belirtti. 2014 yılında yine İzmir’de Şubadap Radyo isminde bir deneme olduğunu hatırlatan Işık, “Sürekliliği sağlanamasa da radyo ihtiyacının sorgulamasını, kurulum tecrübesini ve bir arşiv başlangıcını oluşturmuştu. Bundan yola çıkarak varlığında ısrar ettiğimiz radyo çalışmasını yeniden başlattık” dedi. Kendilerine destek olanların ve birlikte çalıştıkları çevrelerin sayısının giderek arttığını da kaybeden Ceylan Ekin Işık, “Buradan doğan ilişkilerimiz sürüyor. Öneriler, fikirler geliyor. Moyo Masal da öykü seçiminden, öyküleri okuyacak çocukların bulunmasına ve tüm okuma çalışma süreçlerine kadar bizimle. Atlarsak affola ama Şubadap Çocuk, Moyo Masal, Uçurtma Çocuk Dergisi, dost tiyatro gruplarıyla görüşüyoruz. Hatta geçenlerde Batıkent Tülay Çakır kitaplığı (Şeker Portakalı) ile acaba kitaplıkta, çocuklardan oluşan bir radyo tiyatrosu ekibi çıkar mı diye konuştuk. Hatice Kapusuz öykü seçimi ve yine pekçok konuda bize destek. Tabiî öğretmen dostlarımız var. Bize sınıflardan geri dönüş sağlıyor, öneri ve eleştiri getiriyorlar. Kartopu modelinde hızla yuvarlanıyoruz” açıklamasında bulundu. Hem güncel hem de geçmişte üretilenleri de içermesi anlamında geriye dönük bir arşiv çalışması olduğunu söyleyen Işık, “Sözlü ve sözsüz biçimlerde rock, ninni, caz, klasik vb. tarzları da içeren yaklaşık 391 şarkı 24 saat boyunca radyoda. Coğrafya konusunda da sınırları biraz aştık. Şarkı belirleme süreci, toplumsal bağlamda hangi ihtiyaçların olduğu ve neye karşı bir arayışta olduğumuzla ilgili” dedi.

     Dil konusunun da çok önemli olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Şalala Çocuk Radyosu Sorumlusu Ceylan Ekin Işık, “Şu an radyoda Türkçe şarkıların yanında Kürtçe şarkılar da çalınıyor. Ermenice ve Kızılderili ninnileri de, Fransızca ve Portekizce şarkılar da var. Avrupa’da ve özellikle Latin Amerika’da onyıllardır çocuk şarkıları yapan grupların şarkılarını da ekledik. Müzik sadece sözsel bir iletişim sağlamıyor, çocukların o müzik grubunu keşfetmesine, dil ile tanışmasına, grubun şarkıyı üretme biçimlerine, varsa kliplerindeki görsel kültürle tanışmalarına vesile oluyor” dedi. Kendileri için Adile Naşit’in kuzucukları olarak masal saatlerinin, radyo tiyatrolarının, TRT Çocuk gibi ana akım radyoların, çocuk programlarının, “Bir Dolap Kitap” gibi bloglardaki ses kayıtlarının hem fikir verici hem de nelere odaklanmaları gerektiği konusunda önemli örneklik teşkil ettiğini ifade eden Işık, “Uyumayan çocukların radyoyla uyuduğunu öğrendik geçenlerde. Uyku saati şarkıları işe yarıyor anlaşılan. Tabiî en can alıcı nokta, çocuklardan direkt ya da yetişkinler aracılığıyla gelen dönüşler. Okulda, teneffüslerde radyoyu açan öğretmen arkadaşlardan iyi dönüşler oluyor ya da evde dinlerken ailelerden ‘büyük bir ihtiyaçtı’ gibi bir mesaj almıştık. Teknik konularda, saat, içerik, dil konusunda eleştiri ve öneriler geliyor. Çok da iyi oluyor. Deneme yayınındayız” şeklinde konuştu.

     “Mükemmel bir dünyayı yaratıp çocuklara hediye edebileceğimiz bir dönem değil. Şimdiki süreçte de teknik bir yol gösterici gibi çocukların katılımını sağlayacak araçları buluyor ve çocuklarla birlikte biz de öğreniyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Ceylan Ekin Işık, sürecin en başında öğretmenlere bazı sorular gönderdiklerini söyleyerek, “Batman, Erzurum, Trabzon, Diyarbakır, İstanbul, Konya ve daha bir sürü il. Çocuklara önce radyonun ne olduğu, nasıl kullanıldığı anlatıldı. Sonra da isim önerisi, dinleme saatleri, hangi araçlarla dinleyebilecekleri, nelerden bahsetmek ve neleri dinlemek istedikleri soruldu. Öykü okumalarını çocuklardan duymak istediklerini de bu yolla öğrendik. İçerikte ortaklaşan konular var. Çocuklardan çocuklara haberler programı meselâ. O kesin olacak gibi görünüyor. Bunun dışında logo tasarımı, saatleri belirleme, siteye neleri koysak gibi konularda birlikteyiz” ifadelerini kullandı. Işık, “Şu gerçek ki, nihaî hedefimiz bu çalışmayı çocuklara devretmek. Bir süre sonraki hedefimiz ise programları çocukların sunması, hatta belki de radyonun gidişatını belirlemeleri” dedi.

     GAZETE DUVAR

     4 KASIM 2018

206 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir