Dinozorların Çoğu Otoburdu

 

isediyani

Eski çağlarda yaşamış olan ve insandan çok önce soylarının tükendiğine inanılan dinozorların büyük çoğunluğunun etobur değil otobur olduğu belirtildi.

 

 

     Eski çağlarda yaşamış ve o zamanki dünyaya hükmetmiş olan dinozorların sadece etobur olmadığı, birçoğunun otobur olduğu ortaya çıktı.

     Tyrannosaurus rex, triceratops ve edmontosaurus gibi etobur dinozorlar, sahip oldukları güçlü ısırıklarla kendi türlerine bile korku salıyorlardı. Peki etoburlar dışında, 700 milyon yıl önce yaşayan dinozorlar başka nelerle besleniyorlardı?

     Kanada Doğa Müzesi’nde paleontolog olan Jordan Mallon, dinozorların çok büyük çoğunluğunun et yerine otla beslendiğini, bu nedenle de otobur canlılar olduğunu söylüyor. O dönem içerisindeki herhangi bir ekosistemde etoburlardan çok daha fazla otobur bulunduğunu belirten Mallon, yaptığı kazılar sırasındaki fosil bulgularının her 7’sinden sadece 1’inin etobur, diğer 6’sının otobur olduğunu belirtti. Şaşırtıcı bir şekilde dinozorların cüssesi büyüdükçe otobur olma ihtimallerinin de arttığını keşfeden paleontolog Jordan Mallon, dünyanın en büyük dinozorlarından uzun boyunlu sauropod, yalancı sagu palmiyesi, eğrelti otları ve mabet ağacı gibi eski bitkilerle besleniyorlardı.

     İlginç bir bilgi ki, bazı dinozorlar, midelerinde sindirime yardımcı olması amacıyla bilerek taşları da yutuyorlardı.

     Jordan Mallon’un söyledikleri, etobur dinozorların çok da az olduğunu göstermiyor. Zirâ spinosaurus, majungasaurus, allosaurus, mapusaurus ve giganotosaurus gibi tarihte önemli yer edinmiş yırtıcıların diğer dinozorlar ile birlikte ziyafet çektiği bilinmekte.

     AJANSLAR

     4 KASIM 2018

163 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir