Adıyaman’da Bir Mağaranın İçinde 1500 Yıllık Kilise Bulundu

 

isediyani

Adıyaman (Semsur) ilimizin Gerger (Aldûş) ilçesine bağlı Köklüce (Olbîş) köyünde bir mağaranın içinde Doğu Roma dönemine ait 1500 yıllık kilise bulundu.

 

     Adıyaman (Semsur) ilimizin Gerger (Aldûş) ilçesine bağlı Köklüce (Olbîş) köyünde bir mağaranın içinde Doğu Roma dönemine ait 1500 yıllık kilise bulundu. Dînî âyinlerde kullanıldığı tahmin edilen kilisede Malta haçları, ayak izi ve sunum çukuru yer alıyor.

     1992 yılında Atatürk Barajı’nın yapılmasıyla birlikte su altında kalan Gerger (Aldûş) ilçesinin Köklüce (Olbîş) köyü sınırlarındaki Fırat Nehri kıyısındaki mağaranın girişinde 2 Malta haçı, ağ bezemesi içerisinde 1 haç, 1 ayak izi ve sunum çukuru bulunduğu bildirildi. Hristıyanlar’ın âyin yaptığı ve 1500 yıllık olduğu tahmin edilen kilisenin Doğu Roma döneminde yapıldığı belirlendi. 5 m yüksekliğinde ve 12 m uzunluğundaki mağaranın keşfedilmesi sevinçle karşılanırken, yetkililer bölgenin turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

     Mağarayı köylülerin ihbarı üzerine keşfettiklerini belirten Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, mağaranın 5 m yüksekliğinde ve 12 m uzunluğunda olduğunu belirterek, “Bu mağara kireç taşından yapılmış olup doğal bir mağaradır. Mağaranın kuzey girişinde ise kırmızı boyama tekniği ile yapılmış olan daire içerisinde ve ağ bezemesi içerisinde Malta haçı bulunmaktadır. Bu Malta haçlarının Doğu Roma dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Malta haçlarından yola çıkarak bu alanın Hristiyanlar’ın âyin yaptığı alan olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Hemen içerisinde sunum çukurları bulunmaktadır” dedi. Alkan, mağaranın tescil edilmesi için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekledi.

     AJANSLAR

     2 KASIM 2018

 

224 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir