Zimbabwe’de Afrika’nın En Büyük Petrol ve Doğalgaz Rezervi Keşfedildi

 

isediyani

Güney Afrika ülkelerinden Zimbabwe’de Afrika kıt’âsının en büyük petrol ve doğal rezervi keşfedildi.

 

 

     Güney Afrika ülkelerinden Zimbabwe’de Afrika kıt’âsının en büyük petrol ve doğal rezervi keşfedildi. Rezervler, ülkenin kuzeyindeki Merkezî Maşuna Ülkesi ilinde Zambezi Nehri kıyısında bulunan Muzarabani köyünde bulundu. Avustralyalı petrol arama şirketi Invictus Enerji, ülkenin kuzeyinde Afrika’nın en büyük petrol ve doğalgaz rezervini keşfettiklerini duyurdu.

     Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Dambudzo Mnangagwa, başkanlık ofisinde yaptığı açıklamada, 200 km’lik bir alanda keşfedilen rezervdeki ilk kuyunun 2020 yılında faaliyete geçeceğini söyledi. Mnangagwa, sözkonusu enerji şirketi tarafından sunulan raporda, bölgede büyük miktarda petrol ve doğalgaz rezervi olduğunun belirtildiğini aktararak, “Zimbabve hükûmeti, Invictus Enerji ile arama ve petrol ile doğalgaz çıkarma çalışmalarını sürdürmesi için yakın şekilde çalışacak. İlk kuyunun açılmasından sonra ise ticarî süreç üzerine yoğunlaşacağız” dedi. Bu keşfin yanısıra başka bölgelerde de arama çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Mnangagwa, yeni bilgiler geldikçe kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

     Zimbabwe Madenler ve Maden Geliştirme Bakanı Winston Chitando da basına yaptığı açıklamada, rezervin, Amerikan petrol arama şirketi ExxonMobil’in 1990’ların başında bölgede yaptığı çalışmalarda elde ettiği bilgilerin günümüz teknolojisiyle Invictus Enerji tarafından tekrar kullanılması sonucu ortaya çıktığını ifade etti. Petrol çıkarma konusunda teçhizat donanımlarının yeterli olmadığını dile getiren Chitando, Invictus Enerji’nin proje için 20 milyon Dolar yatırım yapacağını vurguladı. Chitando, “Hükûmetimiz ile şirket arasında üretimden pay alma anlaşması imzalandı. Gerekli malzemeler ya ithal edilecek ya da bu işi yapan Afrika ülkelerinden getirilecek. Petrol ve doğalgazın bulunduğu alan 200 km genişliğinde. Bu özellik, rezervi Afrika’nın en büyük petrol havzası durumuna getiriyor. Açılacak kuyunun derinliği 4 km 500 m olacak” şeklinde konuştu.

     Dünyanın en verimli değerli taş madenlerine sahip Zimbabwe’de petrol ve doğalgaz ilk defa keşfediliyor.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     2 KASIM 2018

 

195 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir