Kanakya, Bağımsızlık İçin Sandığa Gidiyor

 

isediyani

Pasifik Okyanusu üzerinde Fransa’nın işgali altında bulunan ve beyaz işgalcilerin Yeni Kaledonya adını verdiği Kanakya, bağımsızlık için 4 Kasım’da sandık başına gidiyor.

 

     Pasifik Okyanusu üzerinde Fransa’nın işgali altında bulunan ve beyaz işgalcilerin Yeni Kaledonya adını verdiği Kanakya, bağımsızlık için Pazar günü (4 Kasım 2018) sandık başına gidiyor.

     Adanın yerlileri ve gerçek sahipleri olan Kanaklar’ın büyük bölümü topraklarının bağımsız olmasını istiyor.

     1987 yılında düzenlenen referandumda Kanak halkının % 98, 3’ü bağımsızlık aleyhinde oy kullanmıştı. Ancak o tarihten sonra işgalci Fransa yönetimine karşı silahlı eylemler yapıldı. 1988 yılında Ouvea’daki rehine krizi sırasında 21 kişi hayatını kaybetmişti.

     Kanakya (Yeni Kaledonya)’da 1998’de imzalanan “Noumea Anlaşması”na göre, 20 yıllık geçiş sürecinin ardından Bağımsızlık Referandumu’nun yapılması kararlaştırıldı.

     278 bin 500 kişilik nüfûsa sahip ada, dünya nikel madeni rezervlerinin % 11’ine sahip. Kanakya’da Kanaklar toplam nüfûsun % 40’ını, işgalci Avrupalılar da % 27’sini oluşturuyor.

     Fransa tarafından 1853 tarihinde sömürgeleştirilen Kanakya (Yeni Kaledonya), Paris’e bağlı kendine özgü bir bölge (“sui generis”) statüsüne sahip.

     Geçtiğimiz Mayıs ayında adayı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Jean – Michel Frédéric Macron, “mücevher” olarak tanımladığı Yeni Kaledonya’daki referandumda taraf olmayacaklarını açıklamıştı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     2 KASIM 2018

 

247 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir